Slnečnica hľuznatá (topinambur)

Slunečnice hlíznatá, Helianthus tuberosus, Topinambur

Výskyt: Pôvodnou vlasťou topinamburu bolo Mexiko, potom sa rozšíril do Ameriky, kde bol pestovaný v divých formách prevažne Indiánmi a neskôr bol prevezený do Francúzska, Ruska aslnecnica-hluznata-1197_jpg_290x600_q85do východných oblastí Stredozemného mora.

Zber: Začiatočný rast topinamburu je pomalý, zrýchlenie rastu je od júna do septembra, keď zelená hmota dosahuje maxima, skorý zber zelenej hmoty býva v júli. Zber nadzemnej hmoty má vplyv na znižovanie úrody hľúz, rast hľuzu trvá do konca vegetačného obdobia. Koreňový systém má bohatý.Topinambur nie je náročný na teplo, pôdu a predplodinu. Napriek tomu dostatok vlahy a tepla, úrodná pôda majú podstatný vplyv na vysoké úrody. Agrotechnika je podobná ako pri zemiakoch. Po skosení ľahko regeneruje, pri neskorom zbere drevnatie. Hľuzy lepšie prezimujú v pôde a odolávajú zmrznutiu až do –30 stupňov Celzia, pre vysoký obsah cukru. Drobné hľuzy ponechané v pôde zaburiňujú pole, preto sa neodporúčajú do osevných postupov a ako následná plodina je vhodná včas zslnecnica-hluznata-1196_jpg_290x600_q85 beraná miešanka na zeleno pred nasadzovaním hľúz. Rastlina je krátkodenná, kvitne neskoro a semená obyčajne nedozrievajú.

Uplatnenie: Slnečnica hľuznatá sa používa za surova, po kuchynskej úprave alebo ako potravina. Používa sa aj ako diétna potravina pri reumatizme, opuchoch a vďaka vysokému obsahu inulínu (až 8 %; polysacharid s lineárnymi reťazcami molekúl fruktózy, ktoré sú naviazané na jednu molekulu glukózy; inulín je prírodná látka, ktorá sa vyrába z koreňa čakanky a nachádza sa aj v hľuzách topinamburov) ako podporný prostriedok pri cukrovke. Používa sa aj ako diétne potravina pri reumatizme, opuchoch. U ľudí s nízkou znášanlivosťou voči inulínu však môže spôsobovaslnecnica-hluznata-1198_jpg_290x600_q85ť nadmernú plynatosť. Topinambur predstavujú hlavne kŕmne typy, menej je vhodný na jedenie pre nízku stráviteľnosť a pri varení vodnatie, vhodný je na výrobu liehu.

Aplikácia bylinky slnečnica hľúznatá – topinambur je v elixire Diasan.