Slez lesný

Sléz lesní, Malva sylvestris L., syn.: Malva mauritiana L. (slez maurský), Malva ambigua Guss., Malva erecta C. Presl., Althaea sylvestris (L.) Alef., Pagáčik (koláčik, syrček)

Výskyt: Rastie v celej strednej Európe v nížinách a na pahorkatinách, pri cestách, na rúbaniskách,  slez-lesny-1176_jpg_290x600_q85na lúkach a na úhoroch. Slez a jeho účinky (mal povesť zázračného všelieku) sú známe už zo staroveku (Cicero). Vo Francúzsku a v Belgicku sa pestuje ako bylina. Známa je odroda slez brunátny, alebo maurský (M. mauritana L.).

Zber: Rozkvitnuté kvety a listy nazbierané pred rozkvetom, prudko sušené v tieni. Uskladňovanie na suchých miestach v prítmí.

Uplatnenie: Sliz pôsobí ako utišujúci prostriedok proti kašľu a preháňavé laxatívum. Výťažok z listov sa zasa prejavuje ako účinné oxitocikum a zvyšuje hladinu cukru v krvi. Kvety majú vlastnosti vitamínu P. Bylinka sa uplatňuje ako pektorálium proti bolestiam v prsiach a proti kašľu. Kvety a listy sa odporúčajú aj na zápchu, zápal priedušiek, laryngitídu, zápal kože a slizníc, podráždené oči, suchú a dehydrovanú pleť, ale aj proti chrapotu. Listy tradične pôsobia pslez-lesny-1175_jpg_290x600_q85roti spazmatickej kolitíde a hnačke, lebo zmierňuje kŕče. Slez je neoddeliteľnou súčasťou utišujúcich kozmetických prípravkov.

Aplikáciu bylinky slez lesný nájdete na stránke čajuBabičkine tajomstvo BIO, Detský prieduškový BIO, Slez maurský BIO, Podskalský BIO a Bronchiol.