Skorocel kopijovitý

Jitrocel kopijnatý, Plantago lanceolata L., Jatrocel (kolocier, psí jazyk, baraní jazyk, ranocel, volský jazyk)

Výskyt: Hojne rozšírený v rôznych lúčnych spoločenstvách, popri cestách, na rumoviskách askorocel-kopijovity-1398_jpg_290x600_q85poliach od nížin po horský stupeň. Je to trváca bylina vysoká 10-40 cm, kopijovité, 3 až 7-žilové listy v prízemnej ružici sa smerom k báze pomaly zužujú do pošvovitej stopky. Stvol ryhovaný, pritisnuto chlpatý, obyčajne dlhší ako listy. Drobné hnedasté kvety usporiadané do krátkeho valcovitého klasu. Na svete existuje niekoľko druhov. Okrem skorocelu kopijovitého je to aj napríklad skorocel väčší (P. major), ktorý má takisto značnú liečivú moc. Zohráva úlohu prvej pomoci pri včelích bodnutiach a poštipnutiach hmyzom. Oba druhy nájdeme na lúkach, okrajoch ciest, pasienkoch, prakticky takmer všade. Pre vysokú spotrebu sa pestuje aj na poliach a v záhradkách. Zbierajú sa listy a to v čase, keď narastú do obvyklej veľkosti – netreba čakať na rozkvitnutie kvetov. Musia byť odrezané opatrne, aby sa nestlačili a neskôr pri sušení nezhnedli.

Zber: Listy pred kvitnutím (máj – august), sušíme riedko rozložené, rýchlo bez obracania dbáme aby nezhnedli pri teplote do 40°C; uskladňujeme dobre uzavreté, chránime pred svetlom, skorocel-kopijovity-1397_jpg_290x600_q85 vlhkom a hmyzom.

Uplatnenie: Droga obsahuje nesteroidné protizápalové látky (antiflogistiká) a látky tvoriace ochranné povlaky (mucilaginózne). Aplikuje sa najmä pri chorobách dýchacích ústrojov, pri záduchu (astme), pri zápaloch močových ciest, pri poruchách žlčníka a pečene, pri vredovej chorobe (žalúdka a dvanástnika), pri katare žalúdka a čriev. Vonkajšia aplikácia je vhodná (šťava z čerstvých listov) na hojenie rán, ako obklad alebo náplasť na opuchliny a prvá pomoc pri zastavení slabého krvácania. Okrem listov sa výnimočne zbierajú aj semená skorocelu, keďže sú bohaté na vlákninu. Môžu sa tiež užívať ako účinné a neškodné preháňadlo a ich sliz pomáha znižovať cholesterol.

Aplikácia bylinky skorocel kopijovitý je v čajochBabičkine tajomstvo BIOBronchiol a tinktúrePriedušková zmes.