Serenoa plazivá, Saw Palmetto

Saw Palmetto, Serenoa repens, syn.: Sabal serrulata, –

Výskyt. Saw Palmetto je endemický na juhovýchode Spojených štátov, najčastejšie pozdĺž Atlantického a Perzského zálivu, na pobrežných planinách, ale aj hlboko vo vnútrozemí na juhu Arkansasu. Je to silná rastlina, veľmi pomaly rastúca a to najmä na Floride, predpokladá sa, žeserenoa-plaziva-723_jpg_290x600_q85sú staré viac ako 500 až 700 rokov.

Kvitne: Od decembra do marca, plodí červené plody od apríla do októbra.

Uplatnenie: Extrakt zo Saw palmetto je z plodovSerenoa repens (plazivá). Sú bohaté na mastn é kyseliny a fytosteroly. Bol použitý v tradičnej a alternatívnej medicínena rôzne indikácie, najmä benígnu hyperpláziu prostaty (BHP). V histórii práve Indiáni Severnej Ameriky používali bobule zo Serenoa repens ako terapeutický prostriedok. V súčasnej dobe je užívanie Serenoa repens odporúčané ako doplnok v oblasti močovopohlavného ústrojenstva, predovšetkým, ako už bolo spomenuté pri benígnej hyperplázie prostaty a – zápale prostaty. Extrakt z bobúľ Serenoa repens preukazuje inhibíciu (prekážku) premeny hormónu testosterónu na dihydrotestosterón, v dôsledku čoho je zabránené ďalšiemu zväčšovaniu prostatického tkaniva (benígna hyperplázia prostaty). So zvyšujúcim sa vekom práve účinkom pohlavného hormónu testosterónu prostata neustále rastie a vo vyššom veku začína utláčať močovú trubicu a zhoršovať močenie – prvé príznaky sa objavujú okolo 50. roku života, u starších mužov sa tento problém zhoršuje. V tradičných alternatívnych postupoch bolo používanie extraktu zo Serenoa repensodporúčané pri impotencii a nízkom libide u mužov aj žien (afrodiziakum). Pomáha aj pri bolestivej menštruácii. Saw palmetto obsahuje množstvo mastných kyselín, vrátane laurovej, olejovej, myristovej a palmitovej, fytosteroly a serenoa-plaziva-722_jpg_290x600_q85polysacharidy.

Upozornenie: Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú gastrointestinálne, z ktorých niektoré môžu byť znížené tým, že extrakt užívame s jedlom. Samotné užívanie môže zvýšiť riziko krvácania alebo vplyv na pohlavné hormóny. Beta-sitosterol, prítomný v extrakte, je chemicky podobný cholesterolu. Extrakt neodporúčame mužom, ktorí prekonali infarkt.

Aplikácia bylinky serenoa plazivá (Saw Palmeto) je v doplnkocu zdravej výživy VitalWoman a Pro – State Power.