Sedmokráska obyčajná

Sedmikráska obecná, Bellis perennis L., –

Výskyt: Kvetinka pochádza z Kavkazu. Rastie divo na pasienkoch a lúkach až do výšky 230sedmokraska-obycajna-1410_jpg_290x600_q850 m n.m. Pestované plnokveté sorty sedmokrásky nie sú vhodné na zber; ako univerzálna liečivka bola známa v stredoveku. Bylinka je zaujímavá aj tým, že potrebuje veľa vody a ak má priaznivé podmienky, je schopná udusiť aj bodliak.

Kvitne: Od marca niekedy do prvých snehov.

Zber: Predmetom zberu sú kvetné úbory a uplatňuje sa aj vňať; úbory sa zberajú s krátkou stopkou na začiatku kvitnutia hrebeňom, nožnicami alebo odštipovaním ručne. Materiál je citlivý na zaparenie. Suší sa vo veľmi tenkých vrstvách na dobre vetraných miestach v tieni. Zber sa uskutočňuje od marca do septembra. Skladujeme v dobre zatvorených obaloch a chránime pred svetlom.

Uplatnenie: V liečiteľstve sa sedmokráska používala a ešte i dnes používa proti kašľu, zahlieneniu dýchacích ciest, reumatizmu, horúčke a proti všetkým druhom krvácansedmokraska-obycajna-1409_jpg_290x600_q85ia, najmä z pľúc a močového mechúra. Zvonka na rany, krvné podliatiny, vredy, proti kožným zápalom avyrážkam. Samotná droga (sušená rastlina) sa používa zriedka, obyčajne sa kombinuje s inými rastlinami, ktoré majú podobné účinky. Homeopatická esencia sa používa i proti hubovitým ochoreniam (zvonka) a proti vrodenému nádorovitému rozšíreniu ciev.

Aplikácia bylinky sedmokráska obyčajná je v elixíreMigresan.