Schizandra čínska

Klanopraška čínská, Schisandra chinensis, Schizandra, (magnolka)

Výskyt: Schizandra – liána dorastajúca do výšky až 10 m – je známa najmä v tradičnej čínskej medicíne ako rastlina s výrazne tonizujúcimi účinkami, ktoré sú známe už od 5. storočia nášho letopočtu. V starej terminológii TČM sa klanopraške hovorilo ovocie piatich chutí – chutnajú sladko, kyslo, slano, ostro a zároveň horko (energetický pentagram). Vyskytuje sa na Ďalekomschizandra-cinska-1271_jpg_290x600_q85východe, v Číne, Kórei, Japonsku. Z kvetov sa tvorí súplodie 2 až 22 červených bobulí, ktoré pripomína strapec ríbezle. Schizandra čínska obsahuje široké spektrum organických kyselín, napríklad kyselinu vínnu, jablčnú, citrónovú, jantárovú a pod. Jej zložkou sú aj cukry, vitamín C a flavonoidy. V semenách je obsiahnutý olej, ktorý obsahuje steroly, tokoferoly, farmakologicky účinné lignany a minerálne látky ako napríklad draslík, vápnik, síra, horčík, sodík, či železo. Povzbudzujúce účinky na centrálny nervový systém schizandry čínskej využívali už starí Číňania. Táto rastlina má celý rad pozitívnych účinkov.

Uplatnenie: Schizandra má povzbudzujúci vplyv na centrálny nervový systém (CNS), rozoschizandra-cinska-996_jpg_290x600_q85 mleté semená znižovali experimentálne navodenú neurózu, schizandrín u experimantálnych myší výrazne predlžoval dobu spánku. Ďalej má vplyv na kardiovaskulárny systém – stimuluje krvný obeh a súčasne zlepšuje vlastnosti krvi a má vplyv na dýchací systém. Zistil sa antitusický účinok, ktorý bol známy už v dávnej japonskej klasickej medicíne – vplyv na tráviaci systém (potláča žaludočné ulcerácie spôsobené stresom, inhibuje žaludočnú sekréciu), pôsobí antiulcerózne a má vplyv na pečeň. Má vplyv na metabolizmus, stimuluje rezorpciu fosforu, zvyšuje jeho obsah v krvi a kumuláciu v mozgu a niektorých vnútorných orgánoch. Pozitívne sú účinky na oxidačné procesy v mozgu, pečeni a svaloch, urýchľuje metabolizmus lipidov, má anticholesterolemický efekt, čím brzdí rozvoj arteriosklerózy.

Aplikáciu bylinky schizandra čínska nájdete na stránke tinktúry Schizandra, na stránkach elixírov Venavit,Stimulen a Cardolen.