Saturejka záhradná

Saturejka zahradní, Satureja hortensis L., Satureja

Výskyt: Pochádza z oblasti francúzskych a talianskych Álp, hojne sa pestuje v mnohých miestach v južnej Európe. Zdomácnená stredomorská rastlina je pestovaná v záhradkách. Splanené formy rastú i vo voľnej prírode.

Kvitne: V júli až septembri.

Uplatnenie: Silica z drogy saturejky podporuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a má aj
saturejka-zahradna-1556_jpg_290x600_q85spazmolytické účinky. Vďaka karvakrolu pôsobí súčasne aj antibakteriálne a anthelminticky (proti črevným parazitom, predovšetkým proti Ascaris lumbricoides). Droga sa terapeuticky využíva pri nechuti do jedla spojenej s meteorizmom, kolikami, prípadne s nezávažnými hnačkami, ktoré vznikli premnožením niektorých nežiaducich mikroorganizmov. Adstringentnými (sťahujúcimi) a antiseptickými účinkami pritom spolupôsobia aj triesloviny. Droga tlmí subjektívny pocit smädu u diabetikov. Okrem toho je miernym, ale spoľahlivým kardiotonikom. Znižuje krvný tlak a tlmí tachykardiu. Ľudovo sa používa v čajovinách najmä pri akútnom zápale žalúdka a tenkého čreva (gastroenteritída), ďalej pri hnačkách, nadúvaní, pri črevných parazitoch, ale aj ako žalúdočný a črevný a proti kŕčový prostriedok.

Upozornenie: Po užití nadmerného množstva silice (Oleum saturejae) sa môžu podráždiť sliznsaturejka-zahradna-1555_jpg_290x600_q85ice tráviacich ústrojov, poškodiť pečeň a obličky; okrem toho môžu vzniknúť celkové príznaky (napr. kŕče celého tela) s fatálnym koncom.

Aplikácia bylinky je v čaji Mocný chlap BIO.