Santalovník biely

Santalovník bílý, Santalum album, –

Výskyt: Santalovník je menší tropický strom z rodinySantalaceae, známy zdroj santalového dreva.Santalové drevo je synonymom pre Indiu.

Uplatnenie: Santalové drevo pôsobí na akútne dermatitídy, bronchitídu, cystitídu, na očnésantalovnik-biely-1287_jpg_290x600_q85choroby, kvapavku, herpes zoster, infekcie, búšenie srdca, úpal, uretritídu a vaginitídu (zápal pošvy, pošvovej sliznice). V aromaterapii je santalové drevo cenené pre schopnosť ukľudňovať psychiku, navodiť príjemnú atmosféru, zmierniť stres a úzkosť, má afrodiziakálne účinky. Zo santalového dreva môžete zaobstarať dokonca aj sošky, najmä v Indii. Ďalším produktom jesantalový olej a táto vlastnosť dreva je hojne využívaná v kozmetickom priemysle. Je vhodný nielen pre suchú a dehydrovanou pleť, ale tiež je vhodný na starostlivosť pre mastnú pleť.

Zaujímavosť: Využitie santalu v Indii je dokladované v literatúre – viac ako dvetisíc rokov. Použitie dreva a oleja bolo najmä v náboženských praktikách. Drevo v Indii sa použivalo ako stavebný materiál v chrámoch. Indická vláda dokonca zakázala vývoz. V južnom indickom štáte Karnataka všetky stromy sú majetkom štátu. Výrub stromov, dokonca aj v súkromnom vlastníctve, sa musí riadiť príslušnými smernicami štátu. Údajným dôvodom bol neslávny bandita Veerappan, ktsantalovnik-biely-1286_jpg_290x600_q85 orý bol zapojený do nezákonného výrubu stromov santalového dreva.

Aplikácia bylinky Santalovník biely sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyEukalyptus, Ibiš lekársky, Juka a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.