Šalvia lekárska

Šalvěj lékařská, Salvia officinalis L., Babské ucho (francúzsky čaj, posvätná zelina)

Výskyt: Pestovaná v záhradách. Obľubuje slnečné stanovište, suché, dobre priepustné a vápnité pôdy s dostatkom živín. Rastliny často striháme, aby si udržali hustý kríčkovitý rast.salvia-lekarska-1303_jpg_290x600_q85Rozmnožujeme ju na jar priamym výsevom do pôdy, alebo predpestovaním priesad v parenisku.

Kvitne: Kvitne v júni až júli prevažne fialovými, ale aj bielymi a ružovkastými kvetmi.

Zber: Zbierame listy a mladú vňať tesne pred kvitnutím, za suchého počasia, najlepšie dopoludnia. Prvý zber robíme koncom mája, v júni a začiatkom júla, druhý zber v auguste až septembri. Zberaná vňať nesmie byť hrubšia ako 5 mm.

Uplatnenie: Názov šalvia pochádza z latinského slova salvia znamenajúceho „liečiť“. Šalvia má silný proti bakteriálny účinok, osvedčený pri všetkých chorobách ústnej dutiny a hrdla, výborne sa uplatňuje pri zápale ďasien a paradentóze. Silica má dezinfekčné, utišujúce účinky pre ktoré sa pridáva do zubných pást a ústnych vôd. Pravidelným potieraním si zubov listami šalviedocielime vybielenie zubov. Čaj zo šalvie odstraňuje nočné potenie a pomáha pri pracovnej preťaženosti a nervozite. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri ťažkostiach v klimaktériu (potenie, návaly horúčav, migréna), pri silnej menštruácii na podporenie pružnosti maternice.salvia-lekarska-762_jpg_290x600_q85

Zaujímavosť: Dym zo šalvie neutralizuje pachy. Žuvanie čerstvých lístkov odstraňuje zápach z úst. V niektorých krajinách je obľúbená aj ako ochucovadlo pokrmov. Pri opatrnom používaní, alebo v spojení s inou koreninou, najmä listami rozmarínu, dodáva pokrmom zaujímavú chuť. Môžeme ňou ochutiť mäsové pokrmy, pečienku, varené a pečené ryby, paštéty, cestoviny.

Upozornenie: Nie je vhodná pre deti, tehotné (abortus) a ani dojčiace matky pre obsah jedovatého thujonu. Neodporúča sa aplikovať ani u epileptikov, pretože pri užívaní vo vyšších dávkach vyvoláva kŕče podobné epileptickým.

Aplikáciu bylinky šalvia lekárska nájdete na stránke tinktúry Šalvia, čajoviny  Na povzbudenie BIO,Prieduškový BIO, Ženský BIO.