Ryža siata

Rýže setá, Oryza sativa L., –

Výskyt: Ryža siata je bylina z rodu ryža, čeľadelipnicovitých, pôvodom z tropickej a subtropickej juhovýchodnej Ázie, kde rastie v barinách. Jej kultúrne odrody patria k najdôležitejším obilninám sveta. Delí sa na dva poddruhy: ryža siata veľkozrnná (Oryza sativa sativa) – zrná dlhé až 7 mm a ryža siata drobnozrnná (Oryza sativa brevis). Kultivar má väčšie množstvo taxonomickýchryza-siata-1705_jpg_290x600_q85synoným (napr.: Oryza sativa L. cv. italica Alef., 1866; Oryza sativa L. var. affinis Körn., 1885; Oryza sativa L. var. erythroceros Körn., 1885; Oryza sativa L. var. melanacra Körn., 1885; Oryza sativa L. var. vulgaris Körn., 1885 a pod.). Dnes poznáme vyše 10 000 kultivarov ryže siatej. Horské kultivary pestované na terasovitých políčkach (až do výšky 2700 m n. m.) sú menej náročné na pestovanie, menej výnosné, ale chutnejšie. Barinné kultivary poskytujú vyššie úrody, ale sú náročnejšie na pestovanie. Je to jednoročná bylina, dorastajúca do výšky 1 až 1,8 m, výnimočne aj viac, s dlhými tenkými listami dlhými 50 až 100 cm a širokými 2 až 2,5 cm. Steblá sa hore rozvetvujú do kvetenstva (metliny) s celkovou dĺžkou 30 až 50 cm, tvoreného sústavou drobných, krátko stopkatých jednokvetných kláskov. Každý klások má dve malé plevy (otruby), dve veľké článkovito vzduté, kožovité, plevice, vrchný semenník s dvomi bliznami a šiestimi ryza-siata-1704_jpg_290x600_q85 tyčinkami. Plody sú zrná (obilky) 5 až 12 mm dlhé.

Uplatnenie: Neolúpané zrno ryže siatej obsahuje 12 % vody, 10 % bielkovín, 2 % tuku, 62 % škrobu, 10 % celulózy a vitamíny radu B. Ryža je základnou potravinou pre vyše polovicu ľudstva. Okolo 90 % ryžesa vyrobí v Ázii. Pri pestovaní ryže je stále vysoký podiel ľudskej práce, pretože sa sadí spravidla ručne. Medzi ryžami siatymi veľkozrnnými sú kultivary, ktorých zrná sú obzvlášť bohaté na škrob a cukor a pri varení sa rozvárajú na kašu. Z nich sa vyrába alkohol (saké, arak), lepidlá a japonské ryžové koláčiky. Zryžovej slamy sa pletú rohože a podobné výrobky. Sklovité kultivary pri varení napúčajú, vyrába sa z nich múka, škrob a klíčkový olej. Z ich slamy sa vyrába tenký, cigaretový papier.

Zaujímavosť: Prvé pokusy s pestovaním ryže na Slovensku sa uskutočnili v 18. storočí za Márie Terézie. Neskôr sa pokusne pestovala v roku 1948 na juhozápadnom Slovensku v Kolárove a na východnom Slovensku, v roku 1956 bolo vysiatych 15 ha. Ukázalo sa, že Slovensko nemá vhodné podnebie na pestovanieryže.

Aplikácia plodu Ryže siatej sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkuDráč obyčajný, u ktorého nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.