Ruža šípová

Šípka, Rosa Canina L., Psie bobule (šípka, šípkový ker)

VýskytRuža šípová je známa v celej Európe, severnej Afrike a na Strednom východe. Rastie v nížinách i vo výšších polohách a vyhľadáva lesné podrasty a okraje ciest. Ružu šípovú poznali užruza-sipova-1296_jpg_290x600_q85stredovekí Gréci ako prostriedok so sťahujúcimi účinkami a proti hnačke. Šípky (plody) údajne pôsobili aj proti besnote a tak im je daný ľudový názov psie bobule. Arabi zasa využívali hálku – guľovitú hrčku na listoch ruže spôsobenú škodlivým hmyzom – pripisovali jej adstringentné a povzbudzujúce účinky.

Uplatnenie: Ruža šípová sa používa proti hnačke, na tráviace poruchy, krvácajúce ďasná, zápal močového mechúra a asténiu (celkovú telesnú slabosť). Vyvažuje nedostatok vitamínu C a uľahčuje priberanie na hmotnosti.  Má aj povzbudzujúce účinky. Obsahuje (čerstvá) až 1 % vitamínu C a provitamíny A (karotenoidy), ďalej obsahuje aj taníny (prokyanidíny B1, B2, B3, B4 a katechíny), cukry, kyselinu citrónruza-sipova-946_jpg_290x600_q85ovú a jablčnú, pektín, silice, D – sorbitol, veľmi účinný glykozid a vanilín v nažkách. Šípky sú aj zdrojom provitamínu P.

Zaujímavosť: Latinský názov ruže šípovej Rosa canina nesie v názve aj česká firma, kt orá dodáva väčšinu ponúkaných čajov na stránkach Slniečková s.r.o.

Upozornenie: Vzhľadom na stratu vitamínu C počas tepelnej úpravy by sa šípky mali konzumovať v čerstvom stave a nevariť dlhšie ako päť minút.

Aplikácia rastlinky ruža šípová je v čaji Babičkine tajomstvo BIO a v doplnkoch zdravej výživy C Plus,C 300 Plus, C 1000 Plus a Liquid C+.ruza-sipova-1297_jpg_290x600_q85