Rozmarín lekársky

Rozmarýna lékařská, Rosmarinus officinalis L., Rozmajrín (rozmajrínik)

Výskyt: Rozmarín lekársky patrí ku juhoerópskej kvetene a bežne sa vyskytuje v stredozemnej oblasti. U nás sa pestuje v záhradkách ako okrasná rastlina a aj ako prísada do jedál.

Zber: Zbierame listy, prípadne aj zelené nedrevnaté výhonky; možnosť aj sušenia.rozmarin-lekarsky-1269_jpg_290x600_q85

Uplatnenie: Pokusy na laboratórnych zvieratách potvrdili choleretické (žlčopudné), spazmolitické (protikŕčové), protizápalové a diuretické (močopudné) vlastnosti rozmarínu, ktorý navyše chráni aj pečeň. Silica usmrcuje baktérie a pôsobí ako účinné spazmolitikum. Kyselina rozmarínová má antioxidačné a protizápalové účinky. Rozmarín lekársky podporuje cholerézu (vylučovanie žlče pečeňovými bunkami) a diurézu (vylučovanie moču obličkami). Odporúča sa na liečbu cholecystitídy (zápalu žlčníka), črevných kvasiniek, dysmenorey (bolestivej menštruácie), asténie (celkovej telesnej slabosti), edémov (opuchov) a oligúrie (zníženého vylučovania moču). Lokálne sa aplikuje na napuchnuté kĺby, edémy, pomliaždeniny, reumatizmus, ale aj ako dezinfekčná ústna voda na výplach ústnej dutiny i upchatého nosa. Rozmarínovásilica sa hojne pourozmarin-lekarsky-1268_jpg_290x600_q85 žíva vo v alternatívnej medicíne, fytoterapii, v parfumérii a v kozmetike.

Upozornenie: Rastlina je pri vnútornej aplikácii vo väčších dávkach jedovatá; iba na lekársky predpis.

Zaujímavosť: Rozmarín zaujímal významné miesto už v staroegyptských a starogréckych rituáloch a tiež Arabi využívali jeho liečivé účinky. Čerstvé rozmarínovéprúty sú od pradávna slávnostnou ozdobou svadobčanov.

Aplikácia bylinky rozmarín lekársky je v produkteTelové sviečky.