Rooibos kapský

Čajovníkovec kapský, Aspalathus linearis L., Rooibos

Výskyt: Názov rooibos (tiež rooibosch alebo rooibush) v preklade znamená červený ker. Táto rastlina je produktívna len asi 10 rokov, potom musí ustúpiť mladším. Keď krík zaniká, sfarbuje sa do ohnivočervena – odtiaľ má aj názov. Prvá písomná zmienka o tomto najobľúbenejšom nápoji domorodcov v južnej Afrike pochádza z roku 1772 (jediný pravýrooibos). Z tých čias sa rooibos-kapsky-1183_jpg_290x600_q85 rooibos-kapsky-1184_jpg_290x600_q85zachoval aj prvý opis krovitej rastliny Aspalthus linearis, z ktorej sa rooibospripravuje. Jemne sladkastej chuti sýto červenohnedého čaju podľahli civilizované národy až na prelome nášho storočia. Odvtedy sa 1 až 1,5 m vysokému kru s hnedohrdzavými ihličkami dostáva čoraz väčšej pozornosti. Plantáže (rozlohy vyše 25 tis. ha) sú v nadmorskej výške minimálne 450 m.

Zber: Spočiatku sa celé kry vysekávali sekerami a drvili drevenými kladivami. Po usušení na slnku sa drvina navŕšila do hromád, kde rooibos fermentoval. Princíp spracovania je v podstate až do dneška rovnaký, ibaže ručnú prácu vystriedali stroje. Výsledný produkt obsahuje asi 10% vlhkosti. Unikátna čajovina má základ v sušených a fermentovaných lístkoch rastliny, ktorá rastie len v Kapskej provincii v Južnej Afrike; dobre sa cíti len v členitej krajine cedrových hôr. Tento, našej kručinke podobný ker, v zime potrebuje dostatok vlahy, nie však “mokré nohy”, neznáša mráz. Má tenké konáriky, ktoré klesajú k zemi pod váhou špendlikovitých lístkov. Prvýkrát sa mu orezávajú konáriky keď má 18 mesiacov. Potom sa na kôpkách nechajú fermentovať 24 hodín. To mu dodáva jeho arómu. Nakoniec sa pasterizuje a suší. Je to unikátny Juhoafrický čaj bez kofeinu.

Uplatnenie: Rooibos neobsahuje kofeín, napriek tomu má povzbudivé účinky. V tejto súvislosti je vhodné porovnanie, ktoré zvýhodňujú čaj-nečaj pred inými povzbudzujúcimi nápojmi: obsah kofeínu v čiernom čaji sa pohybuje podľa druhu od 20 mg – 110 mg na malú (1,5 dcl) šálku nápoja, v zelenom čaji 8 mg – 36 mg, v prekvapkávanej káve 60 mg – 180 mg, v káve z kávovaru iba 40 mg – 70 mg a v instantnej 30 mg – 120 mg. Rooibos ďalej pôsobí proti depresiám a stavom úzkosti, zlepšuje trávenie, je vhodný pre ľudí, ktorí celý život bojujú s nadváhou. Čaj má močopudné účinky, vplýva na lepšie spaľovanie tukov v organizme a mierne ovplyvňuje centrum hladu v mozgu, vďaka vysokému obsahu fluóru chráni zuby pred zubným kazom, má priaznivé účinky na pleť, zmierňuje kŕče, flavonoidy obsiahnuté v rooibose pôsobia ako antioxidant – likvidujú v súčasnosti populárne voľné kyslíkové radikály, majú teda protirakovinové účinky a pôsobia proti srdcovo-cievnym chorobám a starnutiu organizmu. „Čaj – nečaj“ blahodarne vplýva na pečeň, znižuje hladinu cukru v krvi a pomáha pri zápche.

Aplikácia byliny Rooibos kapský sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyDúška tymianová, Klinčekovec voňavý,Noni a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.