Rimbaba obyčajná

Kopretina řimbaba, Tanacethum parthenium L., Rimbaba

Výskyt: Rimbaba pochádza z Prednej Ázie. V záhradných a botanických formách sa u nás pestuje na ozdobu; splanené rastú aj v kroviskách. Používa sa a pestuje aj v Amerike. Pôvodne bola udomácnená v Iráne a Iraku a cez oblasť Stredozemia sa dostala do ostatných častí Európy. rimbaba-obycajna-1186_jpg_290x600_q85Rimbaba obyčajná je bežná liečivá rastlina; často ju možno nájsť vysadenú vo vidieckych záhradách.

Zber: Predmetom zberu bývajú kvetné úbory alebo kvitnúca vňať; zber sa robí v júni až auguste, výnimočne v septembri; treba pritom dodržiavať všetky pravidlá zberu kvitnúcich úborov s obsahom silice: materiál sa nesmie stláčať, lebo sa ľahko zaparí, hneď sa musí dať sušiť v tenkých vrstvách na tienistom mieste pri dobrom vetraní a nesmie sa s ním priveľa manipulovať; ak sušíme umelým teplom, tak do výšky 30 až 35 stupňov.

Uplatnenie: V Anglicku dosiahli povzbudivé skúsenosti na profylaxiu migrény s touto bylinkou. Podľa názoru odborníkov profylaktické konzumovanie čerstvých listov zabraňuje záchvatom. Ak máte napríklad na záhradke rimbabu, môžete požuť denne jeden čerstvý list vložený medzi chlieb; pri akútnom stave odporúčame dva až tri lístky. Účinné látky v extrakte (napríklad maceráty) brzdia vyplavovanie neurotransmitera sérotonínu. Takto blokujú látkovú premenu substancii rimbaba-obycajna-1185_jpg_290x600_q85vyvolávajúcich bolesť a zápal, takže záchvaty nie sú až tak prudké.

Upozornenie: Rimbaba obsahuje dve extrahované aktívne látky pyrethrin a cinerin, ktoré sú sami o sebe pre človeka a teplokrvné zvieratá jedovaté. Pri väčšom užitom množstve sa môžu v ústach vyhodiť nepríjemné vriedky.

Aplikáciu bylinky rimbaba obyčajná nájdete na stránke tinktúry Rimbaba, na stránke elixírov Migresan aDisbiosan.