Repík lekársky

Řepík lékařský, Agrimonia eupatoria, Boží bič (hrebíček, konopec, konopinec, konopenec, konopínec, královský traňk, kunegunda, repíč, repíček, riepík, répil, starček, stonček, traňk sv. Kunhuty, útrobník, varkočky Panny Márie)

Výskyt: Repík lekársky je trváca bylina s krátkym podzemkom. Repík lekársky hojne rastie vrepik-lekarsky-1066_jpg_290x600_q85Európe a vyskytuje sa na suchších lúkach, pasienkoch, svahoch a rúbaniskách. Odporúča sa pestovať na južných slnečných svahoch, pričom mu neškodí ani polotieň. Obľubuje ľahšiu až strednú, hlinito-piesočnatú pôdu, môže byť aj čiastočne kamenistá. Repík neznáša zaburinenú pôdu, preto sa vyberá taká predplodina (strukoviny, okopaniny), ktorá zanecháva pôdu čistú. Nakoľko zostáva v pôde na jednom mieste aj niekoľko rokov, odporúča sa bohaté hnojenie dobre preležaným maštaľným hnojom.

Uplatnenie: Už v minulosti sa ním upravovali katary a kožné ochorenia, používal sa proti krvácaniu každého druhu a dokonca aj proti tuberkulóze. Aplikuje sa na ťažkosti s trávením a obsahuje látky podporujúce chuť do jedla, ďalej na kožné problémy, na žlčník a vylučovanie žlče, žalúdočné problémy, zápaly, močopudné účinky a hojne sa používa pri problémoch s močením, pri žlčníkových a močových kameňoch a pri tvorbe piesku, ako kloktadlo, ako prísada do kúpeľa, má hojivé účinky a dáva sa ako obklad na otvorené rany, pri poruchách s pečeňou, pri poruchách funkcie obličiek, pri hnačkách, pri črevných problémoch, pri problémoch s dýchacou sústavou, pri nádche a pri kašli, pri zápaloch v ústnej dutine, má sťahujúci účinok, používa sa na obklady.repik-lekarsky-1065_JPG_290x600_q85

Zaujímavosť: Agrimonia eupatoria => agros = pole, mone = bydlisko, argemone = mak, druhové meno => patrí kráľovi z Pontu Mitridatovi Eupatorovi (vládol 123 až 64 pred n.l.), údajne použil túto rastlinu prvý raz pri terapii pečeňových chorôb. Plinius a Dioskorides repíkoznačovali ako eupatorion. Zasvätili ho Pallas Athene.Repík je známi viac ako 2 000 rokov. Používal sa k zaháňaniu zlých duchov, chránil pred škriatkami, zlu a jedom, slúžil k odvráteniu kúziel vysielaných proti mágom a obracal ich proti tomu, kto ich vysielal. Podľa dávnej tradície, položený pod hlavou vyvolával ťažký spánok. Používal sa k zisťovaniu prítomnosti čarodejníc.

Upozornenie: Nezamieňať s druhmi vzrastom podobnými repíku, najmä s divozelom čiernym.

Aplikácia bylinky repík lekársky je na stránke čajovPečeňový U, Repík lekársky BIO, Podskalský BIO.