Repa červená

Řepa červená, Beta vulgaris var. Vulgaris, Cvikľa

Výskyt: Repa červená je dvojročná rastlina, zástupca koreňovej zeleniny z čeľade merlíkovitých, u ktorej sa konzumuje jej podzemná časť. Jej konzumácia je rozšírená prevažne vo východnej Európe, kde sa používa na prípravu boršču. Ide o jeden z najrozšírenejších druhov pestovaných repa-cervena-1703_jpg_290x600_q85riep.

Uplatnenie: Obsahuje v hojnom množstve betanín, ktorý bráni rozvoju kôrnatenia tepien a podporuje činnosť pečene. Farbivo červenej repy rozširuje tepny a spevňuje stenu vlásočníc. Z jej priamo liečivých účinkov menujme tiež účinky močopudné, vylučuje soľ z tela, povzbudzuje činnosť žalúdka a tvorbu žlče. Pri ateroskleróze sa odporúča liečivá kúra: surová šťava z červenej repy v dávke 50 ml -100 ml denne po dobu aspoň desiatich dní. Podporuje rast buniek a opravuje ich jadrá. Aktivuje tvorbu červených krviniek a tým zásobovanie buniek kyslíkom. Vyvoláva optimistickejší náladu. Zbavuje črevá jedovatých látok, odstraňuje zápchu. Dodáva pružnosť a lesk pleti, vlasom a nechtom. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky, obzvlášť v mozgu. Ku konzumácii najčastejšie slúžia podzemné koreňová časť, ktorá sa pred jedlom často varí, alebo sa podáva studená po uvarení ako šalát s octom alebo olejom. Dajú sa konzumovať aj zelené listy, ktoré sa najčastejšie podávajú dusené alebo varené. Takto upravené listy majú chuť podobnú špenátu.

Zaujímavosť: Červená repa obsahuje betanín ako aj bylinka Opuncia mexická.

Aplikácia plodu Repa červená sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkySkorocel , Zeler vonný, Dvojzubec trojdielny a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.