Rebríček obyčajný

Řebříček obecný, Achillea millefolium L., Myší chvost (husí jazýček, kunica, všekorenie, Venušine mihalnice)

Výskyt: V našich rebríček obyčajný podmienkach rastie vo dvoch poddruhoch na suchých, trávnatých a stepných lokalitách s kamenistým alebo piesočnatým podkladom, na rumoviskách a pri okraji komunikácii až do výšky 2500 m n.m. Bylinka patrí ku najstarším liečivým rastlinám, rebricek-obycajny-785_JPG_290x600_q85už starí Gréci odporúčali rastlinku na rany a vredy a stredovekí lekári vyzdvihovali jej schopnosť zastaviť krvácanie.

Zber: Zberajú sa kvetné úbory a vňať. Úbory sa najlepšie odstrihávajú nožnicami so zásobníkom (stopky len do dĺžky 1 cm); zberať treba len biele úbory a to na počiatku rozkvetu (júl až september), nie sú veľmi citlivé a preto aj vhodné na nácvik zberačov. Sušia sa rozložené v tenkých vrstvách za dobrého vetrania; možno sušiť aj na slnku, keď nepadá rosa
.

Uplatnenie: Z viacerých výskumov vyplynuli choleretické (žlčopudné), adstringentné (sťahujúce), diuretické (močopudné), emenagogické (upravujúce menštruáciu), spazmolitické (protikŕčové), protizápalové a cikatrizačné (hojivé) vlastnosti. Vonkajškovo rebríček pôsobí ako utišujúci a hojivý prostriedok. Upokojuje svrbiacu a podráždenú (odretú, popraskanú a uštipnutú) pokožku. Vnútorne sa odporúča na niektoré tráviace poruchy (plynatosť, pomalé trávenie, rihanie, nadúvanie) a spazmatickú kolitídu (zápal hrubého čreva).

Zaujímavosť: Rebríček je jedna z najstarších liečivých bylín. V stredoveku ľudia v nej hľadali pomoc pri besnení moru a uhynu dobytka. V severnej Európe sarebríček používal ako trpká substancia do piva, dávno pred chmelom. V Nemecku zostal aj jeho ľudový názovpoľn
ý chmel
.rebricek-obycajny-1267_jpg_290x600_q85

Upozornenie: Vnútorné užívanie treba obmedziť pre značné množstvo jedovatých látok (bolesti hlavy a omámenie). Nevhodné v tehotenstve, pri bradikardii, pri problémoch so zrážanlivosťou krvi a pro chorobe obličiek. Počas aplikácie rebríčka sa vysoko neodporúča pitie kávy a alkoholu. U citlivých jedincov sa môže objaviť kontaktná dermatitída, fotosenzibilita a iné alergické reakcie.

Aplikáciu bylinky rebríček obyčajný nájdete na stránke tinktúry Rebríček, na stránke čajov Na pečeň BIO, Na povzbudenie BIOOčistenie organizmu BIO, Podskalský BIO, Žalúdočný horký BIO a Rebríček obyčajný BIO.