Púpava lekárska

Smetanka lékařská (Pampeliška lékařská), Taraxacum officinale WEB. et Wiggers., Mlieč (leví zubec, pampeliška, smotánka, slnečný vír)

Výskyt: Rastie ako najznámejšia burina sveta v záhradách, na dvoroch, poliach a pod. V Európe a krajinách mierneho podnebného pásma sa vyskytuje okolo tridsať druhov.

Kvitne: Od apríla.pupava-lekarska-1385_jpg_290x600_q85

Zber: Zbierame celú rastlinu, teda koreň (august až október, resp. marec a apríl), vňať, listy (májaž október) a kvety. Suší sa na chladnom a tmavom mieste. Biele mlieko (latex) sa dnes už z rastlín neextrahuje.

Uplatnenie: Farmakologické zložky púpavy nie sú ešte dostatočne vedecky preskúmané (dokonca nie sú známe ani legendy o púpave). Však podľa starších tradícii si získala povesť účinného eupeptika podporujúceho trávenie, žlčopudného cholagoga a močopudného diuretika. Púpavu odjakživa vynášali do nebies pre jej skvelé liečivé účinky, ale až od 20. storočia možno hovoriť o skutočnej „taraxakoterapii“. Treba uznať, že koreň podporuje pri funkčných poruchách pečene vylučovanie vody. Od vonkajšieho použitia púpavy ako očných kvapiek sa upupava-lekarska-1384_jpg_290x600_q85 ž ustúpilo.

Zaujímavosť: V Japonsku je patentovaný sušený výťažok z koreňa ako protinádorový prostriedok a v Číne používajú výťažok na liečenie rakoviny prsníkov.

Upozornenie: Je nevhodná pre dojčiace matky (prienik horčiny do mlieka).

Aplikáciu bylinky púpava lekárska nájdete na stránke tinktúry Púpava, Dúhový elixír Vitador a čaju Na očistenie organizmu BIO.