Prvosienka jarná

Prvosenka jarní (petrklíč), Primula veris L., Petrov kľúč (primula)

Výskyt: Vhodné prostredie prvosienky jarnej je v suchej pôde, až ílovej. Je rozšírená od nížin do stredných polôh v bylinných bukových a dubových lesoch a tiež na lúkach s vápencovým podkladom. Vyskytuje sa v celej Európe a v severnej Ázii.

Kvitne: Na jar.prvosienka-jarna-1261_jpg_290x600_q85

Zber: Zbiera sa kvet s kalichom; zber je vhodný za sucha “hrebeňom” s riedkymi hrotmi, alebotiež s hrebeňom na rumanček. Zber sa robí v období plného vývoja bylinky. Kvet sa ľahko zaparí, musí byť žltý a s krátkou stopkou do jedného centimetra. Sušia sa v tenkej vrstve pri miernom teple, časť sušiny má zelenkastú farbu, dôležité v maximálnej miere tieto odseparovať.

Uplatnenie: Saponíny pôsobia ako účinné expektorancium uľahčujúce odhlieňovanie a odkašliavanie riedeným prieduškových sekrétov. Keďže majú antibiotické, protipliesňové a hemolytické účinky, sú vhodné na lokálnu aplikáciu. Silica sčasti pôsobí protireumaticprvosienka-jarna-749_jpg_290x600_q85 ky, nepochybne vďaka salicylovým derivátom. Rôzne prípravky z prvosienky jarnej majú mierne laxatívne účinky. Saponíny však zároveň zvyšujú krvný tlak a vyvolávajú kŕče. Perorálne sa užíva proti akútnemu i pretrvávajúcemu kašľu. Aplikuje sa lokálne na kožné choroby a aj ako dezinfekčná ústna voda.

Upozornenie: Vonkajšie použitie ojedinele vyvoláva kožnú alergiu.

Aplikáciu bylinky prvosienka jarná nájdete na stránke čajov Bronchiol a Nervus.