Podzemnica olejná, arašidy

Podzemnice olejná, Arachis hypogea, L. Arašid, Arašida, Búrske oriešky

Výskyt: Podzemnica olejná je rastlina z čeľade bôbovité. Nerastie vo voľnej prírode, jedine umelo. Plodom je struk. Ide o strukovinu. Pestuje sa v tropických a subtropických krajinách. Kultivovaná podzemnica olejná bola pravdepodobne prvýkrát domestikovaná v údoliach Peru.
podzemnica-olejna-arasid-2088_jpg_290x600_q85 podzemnica-olejna-arasid-2089_jpg_290x600_q85 Po oplodnení žltých kvetov začína intenzívne rásť stopka, nesúca na konci oplodnený semenník, ktorý sa zavrtáva 3 až 6 cm hlboko do pôdy (geocarpismus), kde sa vyvinie struk obsahujúci 1 až 7 semien, obalených fialovo-červeným oplodím a tvrdšom obale.

Použitie: Podzemnica olejná sa často pestuje pre semená – arašidy, búrske oriešky alebo orechy (staršie arachidy, slangovo buráky). Búrske oriešky predávané v obchodoch sa radia k suchým škrupinovým plodom (tiež škrupinové ovocie). Arašidový olej sa používa ako náhrada olivového oleja na výrobu jedlých tukov, tzv. arašidového masla v potravinárstve, a vo farmaceutickom priemysle na výrobu kozmetických výrobkov. Antioxidačný účinok arašidov sa podľa štúdie zvyšuje pražením, a to až o 22 percent. Táto skutočnosť robí z nenápadných „orieškov“ významného spojenca imunitného systému a dôležitú súčasť prevencie predčasného starnutia.

Zaujímavosť: Arašídy obsahujú určitpodzemnica-olejna-arasid-2087_jpg_290x600_q85é dokazatelné  množstvo resveratrolu. Hrsť arašídov obsahuje okolo 70 mgr  tejto liečivej látky.  Podľa štúdie, ktorú uskutočnili vedci z Univerzity Južnej Floridy, však resveratrol arašidov môže brániť aj steatóze pečene (chorobnému stukovateniu pečene), ktorá je dôsledkom konzumácie alkoholu a obezity. Resveratrol arašidov totiž bránil kumulácii tukov v pečeni pokusných myší, ktorým bol podávaný alkohol a urýchľoval spaľovanie tukov. Iné výskumy preukázali, že resveratrol chráni pred rakovinou, aterosklerózou a mozgovou príhodou a predpokladá sa, že pôsobí preventívne aj pri rakovine prostaty.

V produkcii podzemnice olejnej vedie Čína, ktorá má podiel 41.5% z celkovej svetovej produkcie, nasleduje India (18.2%) a Spojené štáty (6.8%).

Kto si nedopraje arašidy z obavy, že sú príliš kalorické, upozorňujú vedci, môže byť pokojný – štúdie jednoznačne preukázali, že pravidelní konzumenti arašidov majú nižšiu hmotnosť ako ľudia, ktorí arašidy nejedia. Dôvodom je podľa nich vysoká schopnosť arašidov zasýtiť, čím zbavujú potreby ďalej jesť.

Arašidy sú uvedené v prípravku zdravej výživyResveratrol Plus.