Plamienka zimná (zamatovohlúbiková)

Penízovka sametonohá, Flammulina velutipes var. velutipes (Curtis) Singer, –

Výskyt: Plamienka zimná (zamatovohĺbiková) rastie od novembra do polovice marca na pňoch aplamienka-zimna-676_jpg_290x600_q85živých kmeňoch listnatých stromov, najmä topoľov a vŕb. Ak je mierna zima, môžeme nájsť jej plodnice takmer cez celé zimné obdobie. Plamienka zimná má prezývku vianočná huba, keďže sa jej mimoriadne darí okolo Vianoc. Nájdete ju v celých trsoch najmä na javoroch a bukoch.

Uplatnenie: Huby obsahujú antioxidanty ako ergothioneine (antioxidant, ktorý chránimitochondriálnej membrány buniek pred oxidáciou). Výskum na National University of Singapore prvýkrát publikovaný v roku 2005 uviedol, že stonka huby obsahuje veľké množstvo bielkovín, ktorý pomáha regulovať imunitný systém. Pokusy na zvieratách ukázujú možné použitie na vakcíny a imunoterapiu karcinómu. Je skvelá v polievke aj v praženici.

Zaujímavosť: Japonci plamienky aj pestujú a predáplamienka-zimna-605_jpg_290x600_q85vajú ich pod názvom enoki-take. Táto úhľadná a chutná jedlá huba poteší hubárov práve v období, kedy už iné druhy sotva nájdu. Kedykoľvek sa v zime na niekoľko dní oteplí, oplatí sa zájsť tam, kde sú staré ovocné stromy, či gaštany alebo iné listnaté stromy a na miestach po spílených konároch, čí starých poraneniach hľadať trsy plamienok.

Aplikácia huby plamienka zimná je v dúhovom elixíreFungilen.