Pimentovník lekársky

Pimentovník pravý, Pimenta dioica (L.), Korenie

Výskyt: Nové korenie sú plodmi pimentovníka lekárskeho. Pimentovník lekársky je vždyzelený strom vysoký až 10 m. Nové korenie chuťou pripomína čierne korenie, vôňou zmes klinčeka a pimentovnik-lekarsky-1044_jpg_290x600_q85škorice. Sú to nedozreté plody stromu pimentovníka lekárskeho z Brazílie, Strednej Ameriky, karibskej oblasti, Jamaiky a Antíl. Majú vráskovitú hnedočervenú alebo tmavohnedú pokožku, aromatickú vôňu, chuť mierne pálivú. Ich prirodzeným prostredím sú miesta so slnkom, polotieňom, vlhké, s hlinitou pôdou. Vyžaduje humózne pôdy, s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Rastlina je z čelade myrtovitých. Pestuje sa na plantážach pre svoje aromatické plody (sušené bobule) – nové korenie.

Uplatnenie: Nové korenie sa predáva celé alebo mleté (Fructus pimentae alebo Semen amoni). Používa sa podobne ako ostatné druhy čierneho korenia, ale dáva špeciálnu príchuť npimentovnik-lekarsky-660_jpg_290x600_q85ajmä nálevom, omáčkam, paštétam, rybacím pokrmom, mletému mäsu, jahňacine, šalátom a výrobkom pekárenského priemyslu. Treba ho používať v malom množstve. Čaj znové ho korenia pomáha odstrániť slabosti žalúdka a plynatosť. Obsahuje éterické oleje, živice a mastné oleje. Pretože nové korenie má miernejší účinok, možno ho dobre použiť pri alergii na čierne korenie aj do diétnych pokrmov. Éterický olej z nového korenia sa využíva vo voňavkárstve a pri výrobe likérov. Je dôležitou zložkou klobás a iných mäsových výrobkov a práškových koreni nových zmesí. Drevo je veľmi pevné a bolo používané na výrobu palíc a násad dáždnikov.

Aplikácia byliny Pimentovník lekársky sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyOrech vlašský, Palina pravá, Slivka trnková a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cezkontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkopimentovnik-lekarsky-824_jpg_290x600_q85m čase pomôžeme.