Petržlen japonský

Petržel japonský, Cryptotaenia japonica (Mitsuba), japonský divoký petržlen (trojlístok)

Výskyt: Predpokladáme, že bylina má svoje korene v Ázii, dnes je rozšírená vo všetkých kuchyniach sveta, kde sa podáva ázijské jedlo. Celoročná rastlina, znáša stredne silný mráz. Stopka je vzpriamená a dorastá do výšky 40 cm až 50 cm. Listy sú stredne zelené, trojdielne.petrzlen-japonsky-1774_jpg_290x600_q85Obľubuje slnečnú polohu, mierne kyslé až mierne alkalické, piesočnato – hlinité pôdy.

Kvitne: Máj až júl; kvety sú biele.

Zber: Zberajú sa čerstvé listy až po kvet.

Použitie: Japonský (aj čínsky) petržlen je jednou z najdôležitejších príchutí v ázijskej kuchyni. Chuť nie je podobná petržlenu, skôr zmesi zeleru s podtónom (príchuťou) angeliky (Angelica archangelica). Táto aromatická rastlinka petržlenu s dlhými stonkami a svetlo – zelenými listami je odolná proti chladu. Semeno sadíme na jar alebo na jeseň. Toleruje mierny tieň. Bohatpetrzlen-japonsky-1082_jpg_290x600_q85 é využitie má v polievke, šaláte, ale aj ako prísada v doplnkoch stravy a zdravej výživy. Vyzerá podobne ako čínsky a taliansky petržlen. Konzumované môžu byť všetky časti rastliny, vrátane koreňov a semien.

Zaujímavosť: Atraktívne trojlístky sa používajú v Japonsku na aranžovania kvetín a stopky sú viazané do uzla na výzdobu slávnostných stolov na japonských svadbách, lebo údajne prinášajú šťastie.

Aplikácia bylinky Petržlen japonský sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyKlinčekovec voňavý, Bedrovník anízový,Kurkumovník dlhý a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.