Pamajorán obyčajný (oregano)

 Dobromysl obecná, Origanum vulgare L., Origanum majorana L., Origanum onites L., Dobrá myseľ (červený čaj, divá majoránka, pastiersky tymian)

Výskyt: Pamajorán obyčajný (oregano) sa často zamieňa s majoránom záhradným, ktorý u nás divo nerastie. Odkiaľ sa bylinka objavila v našich končinách nie je vedecky dokázané, ale o jeho liečivých účinkoch niet pochýb, pretože ho aplikovali lekári a bylikári dávnych čias. Rastie hojne na slnečných stráňach, medzi krovím a vo svetlých lesoch. Používal sa už v antike. Starí Gréci nazývali oregano radosť z hôr a predstavovalo pre nich radosť a šťastie. Rastliny tohto rodu (Origanum) požívali veľkú úctu aj v starovekom Egypte, kde boli vplietané do korún a vavrínových vencov počas náboženských rituálov.pamajoran-obycajny-1288_jpg_290x600_q85

Kvitne: Od júna do augusta.

Zber: Zbierame kvitnúcu vňať, alebo len kvetné vŕšky v plnom rozkvete. Sušíme riedko rozložené alebo vo zväzkoch pri teplote 35 stupňov.

Uplatnenie: Výskumy potvrdili schopnosť tymolu a carvacrolu pôsobiť proti kŕčom, baktériam a plesniam, čo sa využíva najmä v liečbe pľúcnych a tráviacich chorôb. Kvitnúce vrcholčeky sa lokálne odporúčajú ako podporná liečba na zmiernenie bolestí a podráždenú pokožku, resp. svrbiacu kožu, ale aj na nádchu, bolesti v krku a chrapľavý hlas, lebo odľahčuje odhlieňovanie. Vnútorne sa ešte používa na podporu trávenia a liečbu zápalu priedušiek. Bylinka je verná svojmu ľudovému pomenovaniu Dobrá myseľ, pretože po dlhšom a pravidelnom užívaní pôsobí ako antidepresívum a zlepšuje náladu. V 15. storočí používal oregano aj Paracelsus proti hnačkám, psoriáze, zvracaniu, žltačke a plesňovým ťažkostiam.

Upozornenie: Silica sa nesmie užívať, lebo vo vysokých dávkach sa prejavuje neurotoxicky a vyvoláva kŕče.

Zaujímavosť: O oregane, s ktorým sa dá najčastejšie stretnúť ako s korením na pizzu,pamajoran-obycajny-1280_jpg_290x600_q85 sa už dlho vie, že má rozličné zdraviu prospešné účinky. Podľa novej štúdie (pozri nižšie) však oregano môže obsahovať látky, ktoré by sa dali využiť na liečbu rakoviny prostaty.Tento druh rakoviny patrí medzi najzhubnejšie.

Nedávne štatistické údaje preukázali, že skoro každý štyridsiaty muž zomrie na rakovinu prostaty. Na Slovensku je každoročne diagnostikovaných cca 1200 nových prípadov ochorení a cca 500 mužov ročne na toto ochorenie zomiera :-(.

Britská organizácia Cancer Research ku tomu uvádza, že v Európe počet diagnostikovaných prípadov v rokoch 1998 až 2007 vzrástol o 50%, čo je alarmujúci údaj. V súčasnosti sa rakovina prostaty lieči chirurgicky, rádioterapiou, hormonálnou terapiou či chemoterapiou. Všetky tieto liečebné postupy sa však spájajú s vážnymi komplikáciami a vedľajšími účinkami.

Profesorka farmakológie Supriya Bavadekar (Univerzita na Long Islande) skúma látku carvacrol, ktorá je súčasťou oregano. Podľa jej zistení táto látka dokáže rakovinové bunky prinútiť ku apoptóze – t.zn. samovražda rakovinovej bunky – programovaná smrť bunky. „Vieme, že oregano má antibakteriálne a protizápalové účinky – no schopnosť ničiť karcinómne bunky ho zaradila medzi superkorenia“ – píše profesorka Bavadekar, zároveň však upozorňuje, že výskum je ešte len v počiatočnom štádiu (Experimental Biology).

Aplikáciu bylinky oregano – pamajorán obyčajbý nájdete v čaji Babičkine tajomstvo BIODobrý spánok BIOPamajorán obyčajný BIO, Podskalský BIO,Prieduškový BIO, Zdravé srdce BIO, elixíre Hypnosan a doplnku zdravej výživy Oregano Oil.