Palina pravá

Pelyněk pravý, Artemisia absinthium L., Polynka (absint, nehrast, veľký strieborník, záhradný čiernobyľ, pamätníček)

Výskyt: Palina pravá je vytrvalá, rozkonárená rastlina, striebrosivej farby, ochlpená, dorastajúca  palina-prava-1499_jpg_290x600_q85do výšky 60 cm až 100 cm. Malé žlté kvietky vytvárajú bohaté trsy. Rastlina je silno aromatická a výnimočne horká. Najlepšie sa jej darí na teplom a slnečnom mieste, v suchšej pôde bohatej na vápnik a dusík. Rozlišuje sa od 200 do 400 druhov, ktoré patria do rodiny margaréty Asteraceae. Pôvodne bylinka má zrejme domov v západnej Ázii, južnej Európe a severnej Afrike. Dnes rastú v miernom podnebí severnej aj južnej pologule.

Kvitne: Od júla do septembra

Uplatnenie: Palina sa oddávna považuje za bylinu prospešnú hlavne žalúdku a celému tráviacemu traktu (mohutne podporuje tvorbu žalúdočných štiav). Odvar z paliny pomáha pri pokazenom alebo otrávenom žalúdku, pri chorobách pečene, žlčníka a dvanástnika, pri poruchách tvorby žalúdočnej kyseliny, vredových ochoreniach žalúdka, PMS a poruche peristaltiky čriev. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča i ako prostriedok protipalina-prava-1498_jpg_290x600_q85 črevným parazitom, vytvára nepriateľské prostredie v črevách (antihelmintický účinok). Obsahuje terpenoidy, ktoré rozširovaním krvných kapilár zlepšujú prekrvenie mozgu a napomáhajú tiež ochrane nervových buniek. Palina sa používa aj v kuchyni (známa je francúzska kuchyňa s estragónom A. dracunculus). Palina pravá je tiež dobrým odpudzovačom bĺch a molov.

Upozornenie: Tehotným a dojčiacim ženám sa užívaniepaliny neodporúča. Dlhodobejšie užívanie spôsobuje absintinizmus prejavujúci sa pocitom opitosti, kŕčmi, postupnou stratou inteligencie až bezvedomím!

Zaujímavosť: Artemisia údajne nesie meno po bohyniArtemis; večne mladá bohyňa Artemis bola Diovou nemanželskou dcérou a údajne chrám bohyne Artemissa staval sto dvadsať rokov. Tento nádherne zdobený chrám bol zaradený medzi sedem divov sveta, je veľká škoda, že sa nezachoval… V japončine je jej názov Yomogi.

Aplikácia bylinky palina pravá je na stránke detoxikačných náplastí Detox Patch.