Pakost smradľavý

Kakost smrdutý, Geranium robertianum L., Bocianí noštek (čapina, červená zelina, Ruprechtová zelina)

Výskyt: Pakost smradľavý je hojne rozšírený v Európe, v Ázii, v Afrike aj v Amerike. Rastlina rastie na vlhkých a tienistých miestach, najmä v húšťavách, často aj v lesoch, na rúbaniskách, pri  pakost-smradlavy-1258_jpg_290x600_q85múroch a medziach od nížin po horský stupeň. Rod pakostov má asi 170 druhov (u nás známych asi 20).

Zber: Kvitnúca vňať sa orezáva v máji až júni (niekedy až v septembri). Po odstránení cudzích prímesí sa suší prirodzeným teplom bez prístupu slnka na vzdušnom mieste, alebo umelým teplom do 35 stupňov. Nepríjemný zápach byliny sa sušením stráca, chuť však ostáva nepríjemne horká a príkra.

Uplatnenie: Vďaka trieslovine sa bylinka vyznačuje adstringentnými (sťahujúcimi), hojivými, pakost-smradlavy-693_jpg_290x600_q85hemostatickými (zastavujúce krvácanie) a tonickými (posilňujúcimi) vlastnosťami. Pôsobí ako účinné antidiaroikum (proti hnačke) a už tradične sa uplatňuje aj ako močopudné diuretikum. Pakost sa osvedčil v liečbe nezávažných hnačiek a vonkajškovo sa používa na zápal sliznice ústnej dutiny, zápal mandlí, krvácanie z nosa, povrchové odreniny a rany.

Upozornenie: Pri zbere citlivejšia pokožka zberača môže mať slabé zápaly!

Aplikáciu bylinky pakost smradľavý nájdete na stránkach tinktúry Pakost a elixírov Reumel, Disbiosana Dermasan.