Pagaštan konský

Jírovec maďal, Aesculus hippocastanum L., Gaštan (morský gaštan, konský gaštan)

Výskyt: Pagaštan konský pochádza z Balkánu, z Turecka a zo severného Grécka, odtiapagastan-konsky-719_jpg_290x600_q85ľ sa rozšíril do celej Európy. V súčasnosti je významnou farmaceutickou surovinou, hoci pôvodne s a ním liečili kone. Rastie pri cestách, v parkoch, alejách. Popísaný sa objavil až v 16. storočí ako liečivka pre „dýchavičné kone„.

Kvitne: Od mája do júna.

Zber: Zbierame kvety, semená, listy, prípadne kôru. Kvety zbierame ručne jednotlivo ihneď akorozkvitnú. Semená zbierame celkom zrelé, keď spadnú zo stromu.

Uplatnenie: Escín zvyšuje odolnosť vlásočníc a žilový tonus a povzbudzuje krvný obeh. Posilňuje cievy a pôsobí proti zápalom a opuchom. Sčasti analgetické a protizápalové (antiflogistické) účinky vodných extraktov okrem escínu zabezpečujú aj flavonoidy. Kôra pôsobí vďaka kumarínovým glykozitom blahodárne na žily. Pagaštan konský sa vnútorne aj vonkajškovo uplatňuje v liečbe ciepagastan-konsky-1305_jpg_290x600_q85vnej nedostatočnosti (varikózne vredy, kŕče, uzlovité hrče), hemoroidov a krehkých vlásočníc (podliatiny, bodkovitý krvný výron). Najlepšou formou aplikácie je tinktúra, alebo nálev z kvetov.

Upozornenie: Neodporúča sa jesť čerstvé gaštany, ktoré dráždia tráviacu rúru. Pre deti sú jedovaté.

Aplikáciu bylinky pagaštan konský nájdete na stránke tinktúry Pagaštan, Žilná zmes a Ukľudňujúca zmes.