Ostružina malinová

Ostružiník maliník, Rubus idaeus, syn.: Batidaea vulgaris Nieuwl., Malina

Výskyt: Druh ostružina malinováRubus je udomácnený v Európe a severnej Ázii “súťaží” s odrodami v Severnej Amerike. Predtým bola považovaná za odrodu Rubus idaeus var. strigosus, teraz je zvyčajne považovaná za samostatný druh strigosus Rubus (malina americká). Rubus jeostruzina-malinova-1247_jpg_290x600_q85zložitý rod. Presné rozlíšenie druhu je zistiť pomerne zložito, vzhľadom k častej hybridizácii. Rastlina preferuje ľahké (piesočnaté), stredné (hlinité) a ťažké (ílovité) pôdy a vyžaduje dobre odvodnené pôdy. Preferuje kyslé, neutrálne aj zásadité pôdy. Môže rásť v polotieni.
Kvitne: Od júna do augusta; plody dozrievajú od júla do septembra. Kvety sú hermafrodit (má samčie aj samičie orgány) a sú opeľované včelami a muchami.

Uplatnenie: Listy sa používajú po stáročia ako ľudový liek na liečbu vredov, oparov a gingivitídy (akútny nekrotizujúci zápal ďasna, tzv. Vincentova choroba) všetkých vekových kategórií , rovnako ako na liečbu anémie, kŕčov dolných končatín, hnačky a rannej nevoľnosti u tehotných žien a aj ako upokojenie tonusu maternice a bolestivým menštruačným kŕčom. Môžu byť použité v priebehu posledných troch mesiacov tehotenstva a počas pôrodu (ale nemal by byť použitý predtým). Externe sú listy a korene ostruzina-malinova-696_jpg_290x600_q85použiteľné ako kloktadlo na liečbu angíny a zápalov v ústach, ako obklad na zápal spojiviek, drobné rany, popáleniny a vredy predkolenia. Listy sú zozbierané v lete a sušené na neskoršie použitie. Ovocie je antiskorbutikom (ochorenie spôsobené nedostatkom vitamínu C (kyselina askorbová)) a diuretikom. Čerstvámalinová šťava, zmiešaná s trochou medu, je vynikajúci osviežujúci nápoj, v sirupe má priaznivý vplyv na srdce.

Zaujímavosť: Na juhu (južná Európa, stredná Ázia) sa vyskytuje vo vysokých nadmorských výškach, v horách. Rubus je rímsky preklad a znamená červená. Idaeus – druhové meno – poukazuje na prvopočiatky záznamu o rastline na kopci Ida v blízkosti Tróje. V gréckej mytológii sú dve posvätné hory „bohyne“ – na Kréte a v Turecku, ktoré poznáme ako Phrygian Ida z antiky. Obidve sú spojené s bohyňou (niekedy nazvaný Mother Idaea).

Aplikácia rastlinky ostružina malinová je na stránke doplnku zdravej výživy Zenthonic.