Orech čierny

Ořešák černý, Juglans nigra L., –

Výskyt: Orech čierny pochádza zo Severnej Ameriky, dnes ho pestujú v celej južnej a strednej Európe. Okrem orechov poskytuje aj hodnotné drevo. Je citlivý na jarný mráz, ale inaorech-cierny-700_jpg_290x600_q85k je vraj mrazuvzdorný až do -35 ° C.

Kvitne: Kvetom orechov sú jahňady, ktoré kvitnú od mája do júna. Orechy sú dlhé 3 až 4 cm a dozrievajú v októbri. Tento orech nie je náročný na druh pôdy, ale neznáša tienisté stanovištia, kde zle dozrieva.

Uplatnenie: Plody majú významné antiseptické (najmä na parazity v ľudskom tele) a adstringentné účinky (sťahujúce). Je použiteľný proti postihnutiu trychofýciou (prenosné kožné ochorenie) a ďalšími neduhmi. Taktiež pri vonkajšej aplikácii má svoje uplatnenie a zabíja parazity. V Číne je extrakt tohto typu orecha používaný na zabíjanie pásomnice v tele s pomerne dobrým úspechom.

Zaujímavosť: Patrí medzi najrýchlejšie rastúce stromy medzi orechmi a preto sa čaorech-cierny-701_jpg_290x600_q85sto používa v lesníctve. Plody nie sú tak chutné ako orecha kráľovského. Listy orecha čierneho (aj ďalších orechov) produkujú chemické látky, ktoré pri daždi stekajú do pôdy a spomaľujú rast iných druhov rastlín. Korene zasa produkujú látky, ktoré môžu byť toxické pre iné rastliny a môžu až odumrieť (tomuto javu sa hovorí alelopatia – vzájomné pôsobenie rastlín chemickými látkami, ktoré vylučujú do prostredia, čím navzájom ovplyvňujú rast a vývin).

Aplikáciu plodu orech čierny nájdete v doplnku zdravej výživy proti parazitom ParaProteX a
dúchovom elixireDetoxilen.