Oman pravý

Oman pravý, Inula helenium L., Konské oko (psia hviezda)

Výskyt: Oman pravý pochádza z juhovýchodnej Európy a Strednej Ázie a v súšasnosti sa vyskytuje aj v Himalájach a v Severnej Amerike. Rastie na vlhších miestach, pri potokoch,oman-pravy-1135_jpg_290x600_q85priekopách a húštinách a tiež sa pestuje. Medzi liečivé bylinky ho historické zdroje datujú až do 4. storočia pred n. l. Vtedy ho vyzdvihoval grécky lekár Teofrastos z Eresu a ďalší. V stredoveku sa osvedčil na pľúcne choroby, hemoroidy a zdureniny na prsníkoch.

Kvitne: Od júla do augusta.

Zber: Zbierame koreň, prípadne listy. Koreň vyberáme opatrne zo zeme v jeseni, pričom niektoré kúsky môžeme oddeliť a hneď vysadiť. Listy odrezávame dokiaľ rastlina nekvitne. Zber robíme koncom druhého – tretieho roka.

Pestovanie: darí sa mu v hlboko zoranej, dobre vyhnojenej a dostatočne vlhkej pôde. Rozmnožujeme ho semenami, alebo odrezkami podzemka. Porast sám dusí burinu. Kvetné vŕšky odrezávame, aby sa korene mohli lepšie rozrásť.oman-pravy-1134_jpg_290x600_q85

Uplatnenie: Alantolaktón a izoalanktolán majú protiplesňové vlastnosti (usmrcujú choroboplodné huby). Navyše sú hlistopudné, mierne močopudné, pôsobia proti vírusom, podporuje tvorbu žlče a znižuje krvný tlak. Podáva sa tiež perorálne na podporu činnosti tráviacej sústavy, osvedčil sa aj v symptomaticj´kej liečbe kašľa.

Upozornenie: Je možnosť prípadnej kožnej alergie na laktóny.

Aplikáciu bylinky oman pravý nájdete na stránke elixíruRespiran.