Očianka Rostkovova

větlík lékařský, Euphrasia rostkoviana HAYNE., Ambróžka (potešenie očí, lešinka, zubová tráva)

Výskyt: Očianka Rostkovova sa vyskytuje na krátko steblových lúkach, pastvinách, preferujeocianka-rostkovova-1308_jpg_290x600_q85piesčité a hlinité pôdy vlhké až vysýchavé, málo až stredne výživné, bohaté na minerálie, slabo kyslé. V naších podmienkach v minulosti dosť rozšírená bylinka, v posledných desaťročiach ubúdajúca; najrozšírenejšie oblasti sú od pahorkatin po horské oblasti, rastie však ojedinele aj na nížinách. Nájdeme ju aj na Filipínách, Borneu a Novej Guineji, na východe po Ural, južnej Francii, severnom Taliansku a v strednej časti Balkánu. Druh Euphrazie má viac ako 150 typov.

Kvitne: V mesiaci júl až september.

Zber: Predmetom zberu je vňať. Suší sa v tieni a dobre vetranom mieste v 10 cm vrstvocianka-rostkovova-1307_jpg_290x600_q85 ách. Často obraciame. Teplota nesmie prekročiť hodnotu 40 stupňov Celzia. Môžeme sušiť aj „dole hlavou“ v malých zväzkoch na povale za neustálej kontroly, lebo veľmi ľahko začne plesnivieť.

Uplatnenie: Priaznivo pôsobí pri únave očí a pôsobí preventívne proti očným chorobám. Aplikáciu uplatňujeme pri zhoršovaní sa zraku. Ďalšie je účinky patria do kategórie priaznivo pôsobiace pri tráviacich problémoch a má priaznivé protialergické účinky, napr. pri sennej nádche. Bylinka sa spracováva v macerátoch ako aj v sušine vo forme čajoviny. Je možné ju podávať aj tehotným ženám, dojčiacim a aj malým deťom.

Zaujímavosť: Očianka rostkovova je stará liečivá bylinka, používaná v staroveku na liečenie zápalov viečok a spojiviek. V starej magickej praxi sa očiankanosila na posilnenie duševných síl a dokoncapredurčovala vyvolanie jasnovidectva.

Aplikáciu bylinky očianka Rostkovova nájdete na stránke tinktúry Očianka.