Noni

Noni, Morinda citrifolia, –

Výskyt: Noni je ker rastúci na ostrovoch južného Tichomoria, ale aj v Číne a Austrálii. Liečivé schopnostiNoni objavili už pred 2000 rokmi Polynézania, ktorí túto rastlinu priviezli z juhovýchodnej Ázie. V roku 2003 bolo Noni vyhlásené európskou legislatívou za potravinunoni-1256_jpg_290x600_q85nového typu a výrobky z neho sa začali predávať v EÚ. Hoci z rastliny sa pre liečivé účely používajú všetky časti, najrozšírenejším produktom je šťava z plodov Noni – Noni juice.

Pestovanie: Noni je veľmi zaujímavé ovocie, trochu podobné zelenej borovicovej šiške. Obsahuje mimoriadne množstvo rôznych účinných fytochemikálií a je veľmi bohaté na en zýmy. Tieto spôsobujú, že plod dozrieva veľmi rýchlo, keď sa z tvrdého stavu premení na kašovitú hmotu aj počas jedného dňa. Šťava sa z plodov vyrába neobvyklým spôsobom. Ovocie sa v zrelom stave zožne a nasype do veľkých kontajnerov. Tam veľmi rýchlo zmäkne a začne vytekať šťava. Pretože plody Noni obsahujú protiplesňové a antibakteriálne látky, obnoni-1255_jpg_290x600_q85sah kontajnerov nezačne kvasiť. Tmavá šťava sa potom preciedza a stáča do fliaš. Má veľmi charakteristickú chuť, ktorú určujú vysoké koncentrácie účinných látok. Užíva sa v malých dávkach a odporúčame riediť iným džúsom alebo vodou. Polynézania používali Noni na dezinfekciu, pri liečbe črevných ťažkostí a proti parazitom, liečili s ním infekcie a zápaly. Neuveriteľne široké použitie Nonidnes vysvetľujú vedecké výskumy. Výsledkom je mimoriadne dlhý zoznam rôznych zlúčenín, ktoré majú priaznivý vplyv na ľudské zdravie. Noni obsahuje látky, ktoré ničia kvasinky v črevách, látky, ktoré pôsobia antibakteriálne a dokonca aj proti nádorom a vredom. Vďaka látke zvanej xeroninmôže Noni pozitívne ovplyvňovať metabolizmus endorfínu, známeho ako hormón dobrej nálady. Ďalej bolo preukázané, že výťažky z Noni stimulujú aktivitu T-lymfocytov, ktoré sú zodpovedné za bunkovú imunitu a podieľajú sa na celkovej zdatnosti imunitného systému. T-lymfocyty zabíja antigény, teda látky, ktoré sú telu cudzie.

Uplatnenie: Šťava z plodov Noni je skrátka nesmierne bohatá na účinné látky, pričom mnohé z nich súčasná medicína ani dokonale nepozná. Je zrejmé, že účinnosť šťavy je daná práve komplexnosťou týchto látok, ktoré sa svojím pôsobením v tele vzájomne dopĺňajú. Šťava z plodov Noni pôsobí podporne najmä na:

  • depresívne stavy, výkyvy nálad, migrény
  • nespavosť, roztrieštené vedomia, fóbie
  • bolesti rôzneho pôvodu (bolesti hlavy, menštruačné bolesti)
  • vysoký krvný tlako, cukrovka
  • predmenštruačný syndrómom (PMS)
  • zníženie imunity
  • alergia, astma
  • zápalové stavy šliach, mazových vačkov, mandlí
  • poruchy trávenia.

Vďaka prácam doktora Heinickeho sa týmito plodmi začali zaoberať americkí a japonskí vedci. Objavovali tajomstvo šťavy Noni krok za krokom, najmä koncom 80. a začiatkom 90. rokov 20. storočia.

Liečivé vlastnosti každého enzýmu, aminokyseliny alebo hormónu v šťave z plodov Noni sú omnoho účinnejšie pri vzájomnej súčinnosti (synergický efekt), ako pri jednotlivom – izolovanom pôsobení. Šťava z plodov Noni vykazuje liečivé účinky pri oslabení imunitného systému, choroby srdca, krvného obehu, bakteriálne a vírusové infekcie, dýchacie ťažkosti, alergie, artróza, cukrovka, chrápanie, proti niektorým typom zhubných nádorov, menštruačné bolesti, pri liečbe vysokého krvného tlaku, tuberkulózy, poruchy zažívania, chrípke. Noni môže zastaviť rast niektorých druhov nádorov, regulovať správnu činnosť buniek a regenerovať bunky chorých. Šťava z plodov Noniobsahuje viac ako 100 aktívnych látok, z ktorých uvedieme nasledovné.

Proxeronin – v organizme sa pomocou enzýmov premieňa na fyziologicky aktívny alkaloid xeronin, ktorý podporuje stálu regeneráciu poškodených buniek, má analgetický účinok na mozgové bunky prenášajúce nepríjemný pocit bolesti. Šťava z plodov Noni dopĺňa nedostatok tohto alkaloidu, čo sa môže objaviť v dôsledku choroby u starých osôb.

Skopoletin – podporuje činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, podporuje rozširovanie zúžených ciev, upravuje krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi, zmierňuje účinok pri alergiách a astme, podporuje liečbu zápalov, opuchov, reumatizmu i prípady liečení u osôb trpiacich artritídou a aterosklerózou. Chráni pred infarktom a znižuje riziko mozgových príhod.

Melatonín a serotonín – oba hormóny sú neurotransmitery (sústava nervov, ktorá prenáša informácie); serotin pôsobí vo dne, melatonín je aktívny v noci. Nedostatok oboch hormónov môže spôsobit nepokoj, dezorientáciu, výkyvy nálady a nespavosť. Pôsobí podporne pri liečbe depresií, brušných kŕčov v dobe menštruácie. Upravujú psychický stav a spánok, regulujú biorytmus spánku a bdenia a spomaľujú proces starnutia buniek. Melatonín a serotonín pôsobí ako ochrana proti škodlivému pôsobeniu elektromagnetického žiarenia u mobilného telefónu. Ide o postupnú stratu neurotransmiterov v mozgu, čo môže byť príčinou vážnych chorôb. Serotonín v spojení so skopoletinom a xeroninom upravuje činnosť prostaty a pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi. Antrachiony – sú látky povzbudzujúce trávenie, upravujú činnosť čriev, zmierňujú silnú bolesť a majú antibakteriálne, antivírusové a antimykotické vlastnosti, sú účinné pri prechladnutí a chrípke.

Damnacanthal – spomaľuje delenie niektorých prekarcerogenních buniek ohrozených rakovinou a môže podporovať obnovu ich správneho fungovania.

Vitamíny a minerály – šťava z ovocia Noni obsahuje veľké množstvo vitamínu C, beta karoténu, vitamínu B1 a B2, aminokyseliny, mastné kyseliny vlákniny, zo stopových minerálov obsahuje draslík, železo, meď, mangán, horčík, fosfor, zinok a ďalšie stopové minerály.

V súčasnej dobe je k dispozícii 100% prírodná šťava z plodov Morinda citrifolia – Noni. Šťava je tmavej farby a väčšinou s malým prídavkom vody. Okrem šťavy z ovocia Noni sa predáva sušina plodov v podobe kapslí, pochádzajúce z Havaja.

Dávkovanie: Šťavu z Noni sa odporúča užívať pravidelne každý deň a to štyri čajové lyžičky, dvakrát denne pol hodiny pred jedlom, ráno nalačno. U kapsúl je odporúčaná denná dávka jednej kapsule ráno nalačno. U týchto prípravkov je stanovená jednak odporúčaná denná alebo terapeutická dávka.

Upozornenie: Prípravky z Noni nie sú určené deťom, tehotným a dojčiacim ženám a pacientom pri ochorení pečene.

Aplikácia Noni je dominantný v doplnku zdravej výživy na stránke Organic Noni.