Nevädza poľná

Chrpa polní, Centaurea cyanus L., Chrpa (bylina sv. Zachariáša)

Výskyt: Nevädza poľná pochádza zo západnej Ázie, odkiaľ sa spolu s obilím rozšírila do celej Európy. Ako burina rastie najmä v južných oblastiach Slovenska. Poľná bylinka rastie hojne najmä v oziminách, okopaninách a krmovinách, ale aj v hrachu.nevadza-polna-1254_jpg_290x600_q85

Kvitne: Od júna do júla.

Zber: Zbierame celé sýtomodré hlavičky bez stopiek, alebo len z úborov vytrhávame lupienky. Sušíme v tieni pri 35 stupňoch a dobre vetranom mieste.

Uplatnenie: Výskumy nevädze potvrdili močopudné účinky, ktoré pravdepodobne spôsobujú flavonoidy. Kvety majú zásluhou polyinov aj protizápalové, antiseptické a antibakteriálne účinky. Antokyanidíny a flavonoidy znižujú priepustnosť vlásočníc a zvyšujú ich odolnosť. Vnútorne pôsobí ako diuretikum a protizápalový prostriedok. Lokálne sa používa ako utišujúci prípravok proti svrbeniu, na kožné choroby, ale aj na podráždené a zapálené oči.

Zaujímavosť: Latinský názov je odvodený od múdreho a vzdelaného kentaura Cheiróna, ktorý vychoval kráľovských synov, medzi nimi aj Achilla. Bol vychýreným znalcom liečivých bylín.

Aplikácia bylinky Nevädza poľná sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na nevadza-polna-1253_jpg_290x600_q85 stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyVeronika lekárska, Vres obyčajný,Púpava lekárska a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.