Nechtík mexický

Měsíček mexický, Tagetes erecta, –

Výskyt: Nechtík mexický je druh rodu Tagetes, domáci v Mexiku a Strednej Amerike. V celom Mexiku sa táto rastlina vyskytuje vo voľnej prírode. Táto rastlina dosahuje výšky medzi 50 cm ažnechtik-mexicky-1081_jpg_290x600_q85100 cm. Má rôzne farby kvetov. Aztékovia zhromaždili divé rastliny na pestovanie liečivých, slávnostných, ako aj dekoratívne účely.

Uplatnenie: Dávno ešte pred kolonizáciou Mexika sa bylinka používala terapeutické účely, najmä na liečbu bolesti žalúdka, parazitov, hnačky, pečeňových ochorení, dávenia, nechutenstva a bolesti zubov. Vedecké štúdie ukazujú, že thiophenes – prírodné fytochemikálie môžu mať účinné látky. Preukázalo sa, že zabíjajú gramnegatívne a grampozitívne baktérie in vitro (Gram Ch., 1889, empirická metóda, ktorá slúži na rozdelenie bakteriálnych druhov do dvoch veľkých skupín – na gramnegatívne a grampozitívne. Farebné rozlíšenie je založené na chemických a fyzikálnych vlastnostiach ich bunkovej steny).

Zaujímavosť: Kvet nechtíka (nazývaný v Mexiku Flor de Muertos – kvet smrti) je používaný v Mexiku počas El Día de los Muertos na rodinné spomienky na mŕtvych (každého druhénechtik-mexicky-1076_jpg_290x600_q85 ho novembra) – obdoba našich sviatkov Pamiatka zosnulých. Kvetina má doslovný preklad dvadsať – kvetina.