Nechtík lekársky

Měsíček lékařský, Calendula officinalis L., Mesiačik (krusíček, nahotka liečivá, slniečko, šafranová ruža)

Výskyt: Nechtík lekársky pochádza zo Stredomoria a Blízkeho východu. Už v stredoveku bol obľúbený ako okrasná kvetinka a v súčasnosti sa znova dostali do popredia jeho liečivé účinky. Je pestovaná najmä v Sírii a v Egypte.

Kvitne: Od júna do augusta.

Zber: Zbierame celé plnokveté úbory, alebo len lupienky kvetov. Pri umelonechtik-lekarsky-760_JPG_290x600_q85m sušení teplota nesmie presiahnuť 60 stupňov. Sušené starostlivo uchovávame na suchom mieste, napríklad v plechovkách.

Uplatnenie: Nechtíku sa prisudzujú rozmanité účinky a to antiseptické, hojivé, sedatívne, hypolipemické (znižujúce množstvo tuku v krvi), estrogénne a spermicídne (usmrcujúce spermie). Okrem toho pôsobí proti vírusom, zápalom, opuchom, vredom, hadiemu uštipnutiu a cudzopasníkom. Upravuje nepravidelnú menštruáciu a znižuje krvný tlak. Osvedčil sa ako lokálny prostriedok na ošetrenie kožných chorôb a najmä povrchových poranení. Vnútorne sa uplatňuje ako cholerický, protivredový, protizápalový, tlak znižujúci a sedatívny prostriedok (ale musí sa užívať s mierou). Posledné výskumy mu pripisujú aj protirakovinovú pôsobnosť. Čajový odvar z bylinky nesmie prekročiť jednu minútu.

Zaujímavosť: Starí Egypťania prisudzovali nechtíku omladzujúce účinky; Hindovia nechtíkom vyzdobovali chrámové oltáre; Starogréci a Rimania dochucovali nechtíkom jedlá a krášlili jedlá; Maththoli sa domnieval, že nechtík pôsobil účinnejšie navonok; V americkej občia nskej vojne bol používaný na ošetrenie otvorených rán.

Upozornenie: Tehotným a dojčiam matkám sa neodporúča! Vnútorné užívanie môže spôsobiť nežiadúce vedľajšie účinky, ktoré vyvolávajú estrogénne látky.nechtik-lekarsky-1075_jpg_290x600_q85

Aplikáciu bylinky nechtík lekársky nájdete Nechtík lekársky BIO,Podskalský BIO, Zápal močových ciest BIO, Ženský BIO.