Nátržník husí

Mochna husí, Potentilla anserina, –

Výskyt: Rastie v celej Európe, ďalej na Kaukaze a v Zakaukazsku, v Iráne, Afganistane, v Strednej Ázii, v Himaláji, v Číne, na Ďalekom východe, v Kanade, USA, Čile, v malom množstve aj v častinatrznik-husi-1061_jpg_290x600_q85Austrálie a na Novom Zélande. V našich končinách sa vyskytuje v pahorkatých oblastiach v horských oblastiach len výnimočne (max asi 900 m. n. m.). Bylinka obľubuje lúky, trávnaté brehy, pasienky, okraje komunikácií, rumoviská, pusté miesta; preferuje pôdy výživné, hlinité, dusíkaté a vlhké.

Kvitne: V máji až júl; zberu podlieha kvitnúca vňať (Herba anserinae). Suší sa v tieni alebo pri umelom sušení teplôt do 40 ° C. Občas sa tiež zbiera koreň (Radix anserinae) a to v septembri až novembri, ktorý sa po umytí pomaly suší a následne drví na prášok.

Uplatnenie: Obsahuje katechínové triesloviny (asi 2%), flavonoidy, tormentol, horčiny, organické kyseliny, cholín, živicu, sliz, vitamín C, lítium a doteraz neznámu látku, ktorá utišuje kŕče. V natrznik-husi-1062_jpg_290x600_q85 podzemku obsahuje mastné kyseliny, minerálne látky, tormentol a ďalšie. Droga pôsobí najmä na hladké svalstvo, uvoľňuje kŕče, pôsobí protizápalovo a zvieravo. Odporúča sa aj proti kŕčom, pri kolikových bolestiach alebo krvavých hnačkách, peptickom vrede, brušných, žlčníkových alebo obličkových kolikách, proti svalových kŕčoch (napr. v lýtku) alebo cievnym kŕčom spôsobeným napr. zlým prekrvením končatín, pri ľahších formách angíny pectoris alebo pri menštruačných problémoch. Povzbudzuje chuť do jedla, pôsobí protizápalovo a chráni sliznice tráviaceho ústrojenstva, ďalej proti hnačke, podporuje činnosť pečene a tvorbu žlče. V homeopatii sa používa pri menštruačných problémoch a pri kŕčovitých bolestiach. Zvonka sa používa v kúpeľoch na zle sa hojace alebo mokvajúce rany.

Zaujímavosť: Latinské druhové meno je odvodené od latinského slova potentia, ktoré znamená moc alebo silu – už toto označenie má teda naznačiť silné liečivé účinky rastliny.

Aplikácia bylinky Nátržník husí sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyFenikel obyčajný, Saturejka záhradná,Lišajník islandský a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.