Muškátovník pravý (muškátový oriešok)

Muškátovník pravý, Myristica fragrans Houtt., syn. Myristica amboinensis, M. americana, M. aromatica, M. moschata, M. officinalis, M. philippinensis,muskatovnik-pravy-muskatovy-oriesok-1306_jpg_290x600_q85Muškát

Výskyt: Muškátovník pravý je stále zelený strom pôvodne z Indonézie (ostrovov korenia). Nie je pochýb o tom, že je to jedna z najstarších korenín vôbec. Až do polovice 19. storočia to bol jediný zdroj na svete.Muškátovník pravý je dôležitý pre dva druhy korenia a to muškátový oriešok a muškátový kvet.

Uplatnenie: Sušené orechy sú používané najmä ako korenie a uplatňuje sa najmä ako kulinárska lahôdka. Existuje však celý rad liečivých aplikácii, pôsobí proti nadúvaniu, pôsobí halucinogénne, stimulačne, uľahčuje vykašliavanie, pôsobí proti hnačke, proti nadúvaniu, uplatňuje sa ako vlasové tonikum, pôsobí protizápalovo a ďalšie. V malom množstve muškátový oriešok pôsobí na žalúdok, zvýšenie chuti do jedla a podporuje trávenie. Muškátový oriešok je bežne používaný na dochutenie jedál. Pomáha predchádzať tvorbe plynu a kvaseniu v zažívacom traktmuskatovnik-pravy-muskatovy-oriesok-747_jpg_290x600_q85 e. Je výborný na nevoľnosť a proti vracaniu. Muškátový oriešok je tradičnou súčasťou vareného jablčného vína a vaječného koňaku. Olej je používané ako muškátovémaslo a získava sa drvením a lisovaním semien.

Upozornenie: Ako sme už uviedli, muškátový oriešok je mierne halucinogénna droga, podobne ako marihuana. Okrem halucinácií nadmerné jedenie muškátového orieška spôsobuje bolesť brucha, dvojité videnie, delírium a ďalšie príznaky otravy. Muškátový oriešok sa niekedy používal na upkojenie zúfalcov, keď nič iné nebolo k dispozícii. Toxická dávka sa uvádza 5 g až 15 g (Haddad & Winchester, 1983). Jej prekročenie hrozí smrťou!

Aplikácia bylinky je ako dochucovacia prísada ku extraktu Muira Puama.