Muira Puama

Muira Puama, Ptychopetalum olacoides, syn.: Liriosma ovata

Výskyt: Muira Puama je malý strom (ker) do 5 m a nachádza sa v amazonskom pralese. Má malé biele kvety voňajú ako jazmín. Označuje sa ako “drevo potencie” (potency wood,muira-puama-1064_jpg_290x600_q85Potenzholz). Domorodci Brazílie v oblasti rieky Rio Negro používajú stonky a korene mladých rastlín ako tonikum na terapiu neuromuskulárnych ťažkostí, odvar z koreňa sa používa do kúpeľov a na masáže pri ochrnutí a chorobe beri – beri a čaj z koreňa a kôry sa pije pri sexuálnej „neschopnosti“, reumatizme a pri slabosti gastrointestinálneho traktu a srdca.

Uplatnenie: Obsahuje alkaloid miurapuamín. Je to afrodiziakum s účinkom na mužskú potenciu (písomne doložené). Používajú sa sušené stonky, v liečivách i kôra a korene. Účinná látka nie je rozpustná vo vode a preto sa používa tinktúra alebo kadidlo. Má tieto účinky – odstránenie erotických blokád, zvýšenie libida, stupňovanie orgazmu, stupňovanie potencie, zníženie depresie, skultúrňuje menopauzu, podporuje pamäť, chráni mozgové bunky, „upokojuje“ nemuira-puama-1063_jpg_290x600_q85 rvy, znižuje únavu a krvný tlak, pôsobí preventívne proti vredom, zmierňuje bolesti (napr. pri reume) a údajne pôsobí vraj aj proti plešatosti. Nedávna klinická štúdia potvrdzuje silu Muria Puama. Koreň alebo drevo sa obvykle naloží do rumu a nechá týždeň postáť a hoci alkoholová tinktúra je najúčinnejšia, dá sa z koreňa pripraviť aj liečivý čaj. Často sa kombinuje s ashwaghandou (význam slova ashwaganda je z Hindčiny a znamená „vôňa koňa“; odráža nie len myšlienku vône, ale zahŕňa v sebe vlastnosť sily koňa) s koreňom ženšen alebo ginkgom. V kadidlách sa používa predovšetkým ako afrodiziakum s veľmi príjemnou vôňou a na potlačenie úzkosti a depresie, napríklad pri ťažkých rozhodnutiach. Dobre sa kombinuje s puškvorcom, železníkom, muškátovým orieškom a pod.

Aplikácia bylinky Muira Puama sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkySuma, Betel, Catuaba a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.