Mučenka pleťová (opletavá)

Mučenka, Passiflora incarnata L., Granadila (Maracuja, kvet vášne, Kristova koruna, mučenka oplatavá)

Výskyt: Bylinka pochádza z Brazílie a z juhu Spojených štátov amerických. Keď španielski dobyvatelia objavili bylinku s jedlými plodmi, videli v jej kvetoch symbol umučenia Krista – tyčinky predstavovali ukrižovanie, purpurové vlákna tŕňovú korunu a blizny sa zoskupovali do tvaru kríža. Kvitnúca bylinka obsahovala alkaloidy karbolinového typu (passiflorin, flmucenka-843_jpg_290x600_q85avonoidy, steroly, pektol a ďalšie.

Zber: Predmetom zberu sú nadzemné časti s kvetmi, prípadne plodmi.

Uplatnenie: Mučenka – rovnako známa aj ako Maracuja – pre svoje relaxačné a upokojúce, osviežujúce a čistiace účinky. Používa sa v alternatívnej medicíne ako prostriedok protihnačkám, nespavosti, upokojenie nervového napätia (až hystérie) a proti migréne. Pomáha pri bolestiach spojených s menštruáciou (PMS). Jej vôňa je zmesou sladkých kvetov a citrusu. Usušené listy mučenky sa dajú fajčiť pre ich slabé (ale veľmi relaxujúce) účinky, ako náhrada tabaku pre tých, ktorí chcú prestať fajčiť. Používa sa ajmucenka-845_jpg_290x600_q85 pri prekonávaní závislosti na drogách.

Upozornenie: Vysoké dávky vyvolávajú bolesť hlavy.

Zaujímavosť: Vo Francúzsku v 1916 roku aplikovali bylinku vyslúžilcom ako prostriedok zbavujúci strachu z vojnových hrôz.

Aplikáciu bylinky mučenka pleťová nájdete v čaji Nervus.