Momordika

Momordika, Momordica charantia, –

Výskyt: Momordika (tiež horký melón, ku gua v čínštine) má asi 60 druhov jednoročných alebo viacročných popínavých bylín, zriedkavo malých kríkov patriaci do čeľade Cucirbitaceae. Jejmomordika-1848_jpg_290x600_q85domovom je Ďaleký východ a Južná Amerika, Austrália a aj v Afrika. V tradičnej čínskej medicíne bol používaný ako trpká a studená bylina. Iba nedávno bola momordika zaradená do stredu záujmu modernej čínskej medicíny.

Uplatnenie: Väčšina druhov sa používa na lisovanie olejov. Využíva sa jeho plod. Z účinných látok obsahuje niektoré alkaloidy (charantin, goyasaponíny), steroly (lanosterol, stigmasterol), mastné kyseliny (linolovú, linolénovú, negristovú, olejovú), zeantín, zeaxantin. Má antimikrobiálnu a antivírusovú aktivitu (herpes, HIV), antitumorózne pôsobenie, pôsobí imunostimulačne a znižuje hladinu cukru (steroidné saponíny). Listy a semená majú ďalšie liečivé uplatnenia. Nedávny výskum ukázal, že nezrelé plody majú antibiotické účinky.

Zaujímavosť: Účinok momordika na koncentráciu glukózy v organizme bol skúmaný na momordika-1847_jpg_290x600_q85 deviatich diabetikoch nezávislých na inzulíne (NIDD) a na šiestich nediabetických zvieratách. Výsledky ukazali, že by momordika mohla zlepšiť toleranciu glukózy u diabetikov. Prirodzene, že výskum bude pokračovať.

Upozornenie: Momordika má kontraidikácie u žien počas tehotenstva.

Aplikácia plodu Momordika sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinkyKapucínka väčšia, Prvosienka jarná momordika-1849_jpg_290x600_q85a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.