Medvedica lekárska

Medvědice lékařská, Arctostaphylos uva-ursi, – medvedica-lekarska-1999_jpg_290x600_q85

Výskyt: Medvedica lekárska je 30 cm až 60 cm vysoký, rozkonárený, vždy zelený ker s poliehavými a často zakoreňujúcimi konárikmi. Je podobný brusnici. Malé biele alebo ružovo zafarbené kvety sú v riedkych strapcoch. V mnohých krajinách je táto rastlina chránená. Medvedica lekárska je rozšírená najmä v miernom a studenom pásme severnej pologule, v Európe, Ázii a Severnej Amerike. Rastlina rastie na horských lúkach, krovitých stráňach a vresoviskách, na výhrevných, vysychavých, zásaditých až mierne kyslých, humóznych, kamenistých i hlinitých pôdach. V SR sa vyskytuje roztrúsene, najmä v Nízkych Tatrách, menej vo Vysokých Tatrách, Karpatoch. V Českej republike sa vzácne nachádza v lokalitách Křiviklát a Sliezku. Preto patrí ku chráneným rastmedvedica-lekarska-1998_jpg_290x600_q85linám a pre potreby aplikácii sa dováža.

Zber: Predmetom zberu sú mladé listy, ktoré sa zbierajú v suchom počasí r
učne po jednom alebo sa zdrhujú. Zber sa uskutočňuje v júni až auguste. Sušia sa v tieni a uchovávajú sa dobre chránené pred svetlom a vlhkom.

Uplatnenie: Uplatnenie je spravidla vnútorné. Používa sa proti zápalovým ochoreniam močových ciest, močovým kameňom a rozličným infekciám obličiek. Používa sa aj ako antidiabetikum a ako súčasť krvi čistiacej čajoviny. Celkovo močové cesty upokojuje, posilňuje regeneráciu slizníc a zmierňuje bolesti.

Upozornenie: Väčšie dávky než odporúčané, môžu zapríčiniť vracanie, nevoľnosť, zápchu alebo poškodenie pečene. Droga by sa mala používať len na lekársky predpis. Nezameniť s podobnými rastlinami: brusnica obyčajná, brusnica čučoriedková.medvedica-lekarska-2000_jpg_290x600_q85

Zaujímavosť: V SR aj ČR je druh zákonom chránený. Na Slovensku je ohrozený, V ČR kriticky ohrozený. Spoločenská hodnota medvedice lekárskej podľa vyhlášky MŽP SR je 26,55 €.

Bylinka medvedica lekárska je aplikovaná v doplnku zdravej výživy URX.