Medovka lekárska

Meduňka lékařská, Melissa officinalis L., Medunka (rojovník, včelník)

Výskyt: Medovka lekárska pochádza z východného Stredozemia a pestuje sa najmä v strednej a južnej Európe. Poznáme ju ako záhradnú kultúru na menších plochách. Kedže ju včely zbožňujú, dostala po nich aj latinský botanický názov (melissa – včela).medovka-lekarska-1319_jpg_290x600_q85

Kvitne: Od júna do augusta.

Zber: Zbierame listy alebo vňať ešte skôr ako rastlina kvitne, viackrát do roka.

Pestovanie: Medovku pestujeme v mierne vlhkej piesčitej alebo piesčito-hlinitej pôde. Vysievame do pareniska od polovice marca. Vysádza sa od polovice mája alebo v septembri. Mladé rastliny sú citlivé na mráz. Odrezáva sa asi 40 centimetrová vňať. Prvý zber v prvom roku rastu sa robí od začiatku až do polovice júla, druhý koncom septembra či začiatkom októbra.

Uplatnenie: Viaceré výskumy potvrdili rôznorodé farmakologické vlastnosti bylinky, z ktorých najväčšiu pozornosť zasluhujú sedatívne, spazmologické a analgetické účinky. Pôsobí proti nespavosti, na štítnu žľazu, usmrcuje baktérie a plesne. V Európe samedovku odporúča vnútorne používať v najrozmanitejších prípadoch. Upravuje tráviace poruchy (bolesti žalúdka, nadúvanie, nevoľnosť v tehotenstve) aj nervové poruchy (nespavosť, melanchóliu, hystériu). Pôsobí proti hučaniu v ušiach, závratom, mdlobám a búšeniu srdca.

Zaujímavosť: V staroveku sa bylinka tešila názvu „radosť srdca“ pre údajné posimedovka-lekarska-1318_jpg_290x600_q85 ľňujúce účinky srdca, bola považovaná za elixír života (Paracelsus). Do Európy prenikli v roku 1661 ako „karmelitánske kvapky“ a preslávili sa ako medovkový protikŕčový alkoholový destilát. Už v 15. storočí sa pripravoval „Eau de Charme„, jeden z prvých parfumov.

Aplikáciu bylinky medovka lekárska nájdete na stránkach tinktúry Medovka, Ukľudňujúca zmes, na stránke elixírov Neuren a Hypnosan a stránke čajovBabičkine tajomstvo BIO, Nervus, Hlavabol, Detský BIO čaj, Detský prieduškový BIO, Dobrý spánok BIO,Medovka lekárska BIO, Očistenie organizmu BIO, Proti chrípke BIO, Podpora kojenia BIO, Zdravé srdce BIO a stránke Ušné sviečky.