Marhaník granátový (granátové jablko)

Marhaník granátový, Punica granatum L., Granátové jablko

Výskyt: Granátové jablko je aromatické ovocie, sladko chutí a je plod stromu (kra) marhaníka granátového. Marhaník pochádza pôvodne z malého ostrova Sokotra u pobrežiamarhanik-granatovy-1215_jpg_290x600_q85Somálska, kde bol endemit. Odtiaľ ho ľudia rozšírili cez Irán do celeho Stredomoria, kde je oddávna symbolom plodnosti. Rastú hlavne v Stredomorí ale pestujú sa v aj v Indii, Argentíne, USA a po celej Ázii. Za najkvalitnejšie sú považované plody z Arménska, Azerbajdžanu, Iránu a Turecka. Granátovéjablko je až 12 cm v priemere veľký plod so zaobleným šesťuholníkovým tvarom. Pod hrubou, tvrdou šupkou je šesť až dvanásť puzdier, v ktorých sa nachádzajú semená. Celkový počet semien v jednom plode je spravidla 600.

Zber: Zber prebieha v septembri až novembri, výnimočne aj skôr podľa územia, na ktorom sa pestuje.

Uplatnenie: Granátové jablká obsahujú cca 77% vody, veľké množstvo sodíka, cukru, vitamínov. Významne sú zastúpené vitamín skupiny B, C, E a P. Šupkagranátového jablka a vnútormarhanik-granatovy-732_jpg_290x600_q85 né „priečky“ majú vysoký obsah horkých látok, napr. tanín, Majú obstipačný (stavací) účinok. Jedlé časti granátových jabĺk pôsobia ako preháňadlo. Plody nie sú ovplyvnené škodcami alebo chorobami. Sú plné antioxidantov. Z granátovéhojablka sa využíva predovšetkým šťava, z ktorej sa robí niekoľko druhov koktailov a džúsov, najznámejším nápojom je orientálny nealkoholický nápoj šerbet. Známy je tiež sirup grenadina. Ďalej sa využíva v studenej kuchyni, kde sa pridáva do šalátov, v teplej kuchyni sa pridáva do hydiny, ku grilovanému mäsu a rybám. V Ázii sa využíva aj ako korenie, na tento účel sa hodia lepšie divoko rastúce, predovšetkým z úpätia Himalájí.

Zaujímavosť: Na základe tvarovej podobnosti sgranátovým jablkom vznikol názov pre trieštivú strelu – granát. A niečo aj milšie – kvety marhaníkagranátového priťahujú kolibríky.marhanik-granatovy-1216_jpg_290x600_q85

Aplikácia extraktov plodu marhaník granátový (granátové jablko) je v doplnku zdravej výživy Xantho PLUS.