Mangostana lahodná

Mangostana, Garcinia mangostana L., Mangostána

Výskyt: Rastlina je hovorovo známa jednoducho akomangostána. Je to tropický, vždyzelený strom, pravdepodebne s pôvodom v Indonézii. Mangostana je známa ako kráľovná ovocia amangostana-lahodna-1213_jpg_290x600_q85pomerne hojne sa používa v niektorých častiach juhovýchodnej Ázie, Singapure, Malajzii a ďalších tropických častiach. Hoci je mangostana “na svete” už tisíce rokov, jej plody nie sú všeobecne známe po celom svete. Chuť plodu je v princípe neporovnateľná s chuťou iného ovocia. Zrelý plod má tmavo fialový povrch a rýchlo sa znehodnocuje. Pochádza zo stromu, ktorý môže dorásť do výšky až 75 metrov.

Uplatnenie: Lahodné ovocie z mangostanu je bohaté na xantony, ktoré podporujú zdravé telesné funkcie. Okrem toho každý plod mangostanu obsahuje až 5 g vlákniny. Jeho purpurový pigment je používaný ako farbivo. Spomína sa v čínskej medicíne, jej uplatnenie sa datuje do obdobia dynastie Ming (1368 -1644).Mangostana sa hojne používa v tradičnej ázijskej medicíne. Plmangostana-lahodna-1212_jpg_290x600_q85 ody majú vysoký obsah antioxidačných a súčasne fytocidných látok (konkrétne xanthonov), ktoré preukázateľne zabíjajú patogénne baktérie, napr.: mnohé stafylokoky, enterokoky, salmonely či Helicobacterpyloria. V ľudovom liečiteľstve je preto univerzálnym prostriedkom pri infekčných a parazitárnych ochoreniach. Uvažuje sa o jej využívaní pri liečbe HIV a niektorých typoch rakoviny (leukémia).Mangostanu možno využiť pri terapii depresie, pretože ovplyvňuje hladiny serotonínu a tryptofánu v krvi. Účinkuje ako antibiotikum a antiparazitikum, používa sa pri hojení rán, potláčaní tuberkulózy. malárie, zápalov uší, nosnej sliznice, dýchycích ciest, močových ciest, črevných ťažkostiach a pod.

Mangostana je uvádzaná na trh ako súčasť novo vznikajúcej kategórie funkčných potravín, niekedy je označované ako „superovocie„. Majú zaujímavú kombináciu týchto vlastností:

  • chuť, vôňa,
  • nutričné bohatstvo,
  • antioxidačný potenciál
  • a potenciálny vplyv na znižovanie rizika voči chorobám.

Zaujímavosť: Legenda hovorí, že toto ovocie objavil Budha počas svojej cesty džungľou, ktorú podnikol na chrbte bieleho slona. Od toho času mangostanu v Ázii považujú za jeden z najcennejších plodov. Tiež existuje legenda o kráľovnej Viktórii, ktorá ponúkala odmenu každému, kto jej bude schopný dodať toto legendárne ovocie. V publikácii Hortus Veitchii od James Herbert Veitchova sa hovorí, že autor navštívil Javu v roku 1892 a odporúča jesť mangostanu iba tú, ktorá vyrástla v rozpätí troch (štyroch) stupňov zemepisnej šírky od rovníka.

Aplikáciu plodu mangostana lahodná nájdete v doplnku zdravej výživy ZenThonic.