Mak vlčí

Mák vlčí, Papaver rhoeas,-

Výskyt: Mak vlčí je jednoročná bylina, jedovatá liečivá rastlina z čeľade makovité, s priamou, rozkonárenou stonkou a striedavými, perovito dielnymi listami. Z pazúch listov vyrastajú dlhé kvetné stopky, ktoré najskôr nesú previsnutý puk a potom veľký červený kvet. Korunné lupienky majú na báze tmavú škvrnu. Plod je tobolka, makovica. Celá rastlina je chlpatá a prestúpená mak-vlci-1087_jpg_290x600_q85 mak-vlci-1187_jpg_290x600_q85mliečnicami. Rastie na násypoch, rumoviskách a ako burina na poliach a v záhradách. Hojne rastie ako burina v obilných poliach v Severnej Amerike, Európe a v Azii. Jeho domovinou je najčastejšie označovaná práve Severná Amerika, odkiaľ bol pravdepodobne prepravený na európsky kontinent.

Kvitne: Od mája do augusta, v oblastiach s priaznivejšou klímou môže začať kvitnúť aj na jeseň.

Uplatnenie: Kvety maku (korunné lístky) sa už v minulosti používali na liečbu pľúcnych chorôb a ako uspávací prostriedok pre deti. V stredomorí se z nich vyrába tiež sirup. Droga pôsobí utlmujúco na dýchacie centrá, takže je obľúbeným prostriedkom proti kašľu, chrapotu a tiež pri angíne, bronchiálnej astme, akútnom katare priedušiek.

Upozornenie: Listy sú mierne jedovaté a hospodárskym zvieratám po spasení môžu spôsobiť tráviace ťažkosti. Podávanie kvetu nemá žiadne kontraindikácie, ani nežiadúce účinky, problematické však môže byť podávanie odvaru z makovíc.

Aplikácia bylinky Mak vlčí sa v súčasnosti v portfóliu ponúkaných výrobkov na stránkach Slniečková nenachádza. Pozrite prosím na bylinky Noni, Ľan siaty,Telové sviečky a ďalšie, u ktorých nájdete podobné vlastnosti ako u Vami hľadanej bylinky. V prípade, že máte záujem vzájomne konzultovať, napíšte nám cez kontaktný formulár. Určite Vám s radosťou a v krátkom čase pomôžeme.