Lucerna siata

Tolice setá (tolice vojtěška), Medicago sativa L., Lucerka (vojteška)

Výskyt: často pestovaná, voľne pozdĺž ciest, na násypoch, lúkach, rumoviskách a pod., najmä na pôdach výhrevných, výživných, vápnitých a kyprých, od nížin po podhorské oblasti. Pochádza od Malej Ázie a Zakaukazska, rozšírila sa po Strednej Ázii a Kašmíre, u nás je pestovaná a často splaňuje a rovnako tak aj v mnohých ďalších oblastiach sveta (najmä Južnej a Severnej Amerike a južnej Afrike).

Kvitne: v máji, až októbri (pozn.: väčšinu dnes pestovaných „lucerien“ tvoria kríženci Medicago sativa a Medicago falcata).

Uplatnenie: droga obsahuje enzýmy proteázy, lipázy a amylázy, emulsin, invertáza, pektinázu, peroxidázu, kyselinu salicylovú, kumarovú a hroznovú, glykozid tricholin, silicu, triesloviny, flavonové farbivá, živice, stopové prvky (draslík, fosfor, horčík, vápnik), provitamín A, vitamíny skupiny B, vitamíny C, D, E, K a ďalšie látky. Užíva sa najmä pri liečbe reumatizmu, podporuje trávenie, napomáha správnej funkcii obličiek a pečene. Podáva sa buď vo forme čerstvej šťavy (50 až 60 g denne) alebo kvetu, alebo celé kvitnúce vňate vo forme prášku (4x denne 2 g). Semená sa podávajú naklíčené v čase, keď sa už objavujú prvé zelené lístky.

Zaujímavosť: Arabi nazvali túto rastlinu Al-Fal-Fa (v preklade otec všetkých potravín). Po stáročia bola používaná v alternatívnej medicíne ako prostriedok proti stárnutiu a k celkovému posilneniu organizmu, ktoré je okrem iného dané anabolickým efektom (anabolizmus je tvorba nového bunečného nateriálu (proteíny, bunky, membrány, svalové tkanivo)). Biológ Frank Bouer nazval lucernu veľkou liečiteľkou, podľa jeho výskumov sa v nej nachádza 8 dôležitých enzýmov.

Aplikáciu bylinky lucerna siata nájdete v doplnkoch zdravej výživy Liquid Chlorophyll, Spirulina Chlorella a Green Care.