Ľubovník bodkovaný

Třezalka tečkovaná, Hypericum perforatum L., Trezalka (čarovník, červený zvonček, kvieťa Panny Márie, sila Slnka)

Výskyt: Rastie na suchých lúkach a pasienkoch, na slnečných stráňach, medziach a okrajochlubovnik-bodkovany-1322_jpg_290x600_q85lesov. Rastlina sa nazýva rastlina celej severnej pologule.

Kvitne: Od júna do augusta.

Zber: Zbierame kvet alebo vňať, t.zn. kvitnúce vŕšky, ktoré odrezávame aj s bezchybnými časťami byle asi do 30 cm. Sušíme vo zväzkoch pri teplote 35 stupňov tak, aby si zachovali farbu. Používať sa môže celá rastlina, najúčinnejšie sú však kvety.

Uplatnenie: Triesloviny a silica sú adstringentné (sťahujúce), hojivé a antiseptické. Silica naviac pôsobí proti zápalom. Flavonoidy uvoľňujú kŕče, hypericín má preháňavé, fotodynamické a protivírusové účinky. Hyperforín usmrcuje baktérie a xantóny zrejme pôsobia proti depresii a zlepšuje spánok. Osvedčil sa ako ústna voda alebo kloktadlo. Lokálne sa aplikuje ako lubovnik-bodkovany-790_JPG_290x600_q85 upokojujúci prostriedok na svrbiacu, prípadne sčervenenú pokožku (praskliny, odreniny, štípance). Vnútorná aplikácia zmierňuje príznaky neurovegetatívnej dystónie, resp. poruchy napätia svalstva, má protizápalové, protikŕčové a antidepresívne účinky. Dlhodobo a neprerušovane aplikovaný je základnou bylinkou na potláčanie sklerózy multiplex. Pomáha v boli proti obezite.

Zaujímavosť: Ľubovník je spájaný s energiou svätojánskej noci a s ochranou pred ohňom, bleskom a zlom. Líši sa od ostatných druhov ľubovníka tým, že má stopku v dolnej časti v priereze štvorca a štyri švy (ďalšie len dva švy). Ľubovník je tiež jednou z najznámejších magických rastlín. Červenému farbivu obsiahnutému v kvetoch sa hovorí krv svätého Jána, lebo podľa legendy zúrivá a prostopášna Herodiane, keď jej priniesli hlavu svätého Jána Krstiteľa, v záchvate zúrivosti prepichla jazyk za to, že neutajil jej zlé skutky. Z krvi, ktorá kvapla na zem, vyrástla bylinka, ktorá má listy podobné prepichnutému jazyku.

Upozornenie: Počas liečby sa neodporúča vystavovať sa slnečnému žiareniu, lebo najmä vnútorná aplikácia zväčšuje riziko dermatitídy. Nadmerné dávky vyvolávajú kŕče a podráždenie. Dôležité je, aby sme si ľubovník bodkovaný nepoplietli s príbuznými druhmi, ktoré sa nezbierajú a ani sa nesmú v droge nachádzať.

Aplikáciu bylinky ľubovník bodkovaný nájdete na stránke tinktúry Ľubovník, čaji Babičkine tajomstvo BIO, Dobrý spánok BIONa pečeň BIO, Na povzbudenie BIO, Podskalský BIO, Žalúdočný horký BIO a Nervus.