Lišajník islandský (pľuzgierka)

Pukléřka islandská (lišejník), Cetraria islandica (L.) Ach., Pľuzgierka (eskimácky chlieb, pľúcny lišajník, zemský pľúcnik)

VýskytLišajník islandský v našich šírkach uprednostňuje suché, kremičité pôdy, piesočnaté, kyslé na vrchoviskách a v horských polohách a predovšetkým v borinách s porastom vresu.lisajnik-islandsky-1-1242_jpg_290x600_q85Lišajníkmá plochokríčkovú stielku, bohato rozkonárenú, sivozelenej až zelenohnedej farby. Mladé bylinky sú mäkké, špongiovité, staré tvrdé a lámavé.

Zber: Zbiera sa počas celého roka, ale najkvalitnejší zber je v máji. Najlepšie sa zberá po daždi, pretože sa nemrví. Nazbieranú pľuzgierku možno ihneď na mieste presúšať ako seno, dosúšať v prievane a tieni. Pri zlom skladovaní prijíma vlhkosť zo vzduchu a znehodnocuje sa.

Uplatnenie: Slizovité látky v droge a prípravkoch z nej účinkujú zmäkčujúco na sliznice dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva. Používajú sa pri ochoreniach žalúdka, čriev a pľúc, akútnej a chronickej gastritíde, kolikách, žalúdočných a a dvanástnikových vredoch, chronickej zápche, bronchitíde, čiernom kašli, záduchu a tuberkulóze. Horká kyslina vzbudzuje chuť do jedla, lisajnik-islandsky-1-901_jpg_290x600_q85 tonizuje žalúdok a zvyšuje odolnosť organizmu. V našej ponuke čaj odporúčame pripravovať ako zápar alebo odvar (podľa typu použitia – čaj na pitie, alebo obklad na telo).

Aplikáciu bylinky lišajník islandský (pľuzgierka) nájdete v čajovine Lišajník islandský.