Lipkavec syridlový (pravý)

Svízel syřišťový, Galium verum L., Marunka (marinka voňavá)

Výskyt: Bylinka lipkavec syridlový obľubuje suché trávniky, kriakové brehy, medze, pastviny, slnečné okraje lesov, svetlé borovicové lesy, okraje ciest, na suchších pôdach, skelipkavec-syridlovy-811_jpg_290x600_q85letových až pieskových, kyslých na minerály bohatých pôdach. Na celom svete je známych asi 300 druhov lipkavca. Nájdeme jú v pásme Európy a Ázie (vyjmúc najsevernejšie a najjužnejšie oblasti), ďalej na Islande a izolovane v Japonsku. U nás sa hojne vyskytuje v teplejších oblastiach do nadmorskej výšky asi 600 m n.m. (vyššie len ojedinelo).

Kvitne: V mesiacoch jún a júl; žlté zafarbenie je v lete na lúkach veľmi nápadné.

Zber: Zberateľné sú nadzemné časti lipkavca s kvitnúcimí vrcholčekami, zbierané v čase kvetu. Sušením sčernajú a ich vôňa sa zvýrazní. Koreň obsahuje antrachinónové heterozidy a červené farbivo.

Uplatnenie: Rastlinka sa odporúča na tráviace poruchy (nadúvanie brucha, pomalipkavec-syridlovy-1241_jpg_290x600_q85
lé trávenie, rihanie, plynatosť) a v ľudovom liečiteľstve na podporu trávenia. Slúži aj ako spazmolytikum na bolestivú kolitídu a ako sedatívum pôsobiace upokojujúco na nervy. Osvedčila sa v liečbe neurotických stavov. Zmiešaný s listami mäty alebo podbelu sa považoval za vynikajúcu náhradu tabaku a používal sa na odpudzovanie komárov.

Zaujímavosť: Poľský kráľ Stanislaw Leszczynsky pil každé ráno pohár opojného vína Maitrank, ktoré sa dodnes vyrába v Alsasku, Belgicku a v Nemecku (májové víno).

Aplikáciu bylinky lipkavec syridlový nájdete na stránke tinktúry Lipkavec, na stránke elixírov Lymfavit aHepaven a čaju Hlavabol