Lipa malolistá

Lipa malolistá, Tilia cordata MILL., Lipina (lipa zimná)

Výskyt: Lipa sa vyskytuje v miernom pásme Európy a v Malej Ázii. Lipa má bohatú históriu a jelipa-malolista-1080_jpg_290x600_q85opradená mnohými povesťami. Starovekí Rimania ju zasvätili bohyni lásky a krásy – Venuši. Stala sa symbolom Slovanstva. Rastie v lesoch a hájoch, pri domoch a v alejach. Okrem uvedenej rastliny sú rozšírené aj lipa veľkolistá  (T. platyphyllos SCOP.) a lipa obyčajná (T. x vulgaris HAYNE)

Kvitne: Od júna do júla.

Zber: Zbierame kvet na začiatku kvitnutia a za suchého počasia, nie neskôr, keď kvety odkvitajú.

Uplatnenie: Lipový kvet nebol predmetom výskumov, skôr rituálnych obradov. Zistilo sa však, že beľ (z divo rastúcich, starších stromov) pôsobí najmä v črevách a v močovom mechúre, proti kŕčom a je schopná ovplyvniť vylučovanie žlče. Má mierne estrogénne účinky. Sušené kvety sa vnútorne odporúčajú proti nespavosti a na stavy nervozity. Vonkajškovo pôsobí ako upokojujúci prostriedok, ktorý navyše zmierňuje svrbenie. Beľ sa perorálne predpisuje pri symptomatickej liečbe funkčných porúch žlčníka (koliky) a na podporu činnosti obličiek a tráviacej sústavy. V neposlednej miere sa sušené kvety používajú na čajový zápar, zápar do kúpeľa a odvary.lipa-malolista-1079_jpg_290x600_q85

Upozornenie: Nezamieňať s kvetmi príbuzných druhov, najmä lipy s chĺpkavými alebo lesklými listami. Denné (ani dlhodobé) pitie lipového čaju sa neodporúča (Bodlák, J.)

Aplikáciu bylinky lipa malolistá nájdete na stránke čajuProti chrípke BIO.